مقدمه

درب در آسانسور برای حفظ امنیت افراد استفاده کننده از آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. و هم از جنبه ایمنی و هم از جنبه تزیینی دارای اهمیت است. درب لولایی آسانسور دارای متعلقاتی است. این متعلقات شامل : دیکتاتور آسانسور ، قفل درب و فنر درب است. فنر درب لولایی آسانسور جزء قطعات مرتبط با مرحله راه اندازی آسانسور است. و به تعداد درب طبقات در آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. درب های آسانسور به دو دسته درب تمام اتومات و لولایی تقسیم بندی می شود. درب تمام اتومات، بصورت اتوماتیک باز و بسته می شود. این در حالی است که درب لولایی یا نیمه اتومات توسط مسافر باز و بسته می گردد. هر درب لولایی نیازمند یک فنر درب می باشد. بعد از باز شدن درب طبقه آسانسور و رها شدن آن، درب طبقه توسط فنر درب بسته می شود. فنردرب آسانسور نیمه اتومات از ۳ الی ۵ رشته ورق آهنی تولید می شود و طولی معادل ۸۸ سانتی متر دارد. به همراه فنر درب یک قطعه به نام شش گوش وجود دارد که فنر درب توسط این قطعه بین دو لولای درب محکم می شود.

انواع فنر درب های مورد استفاده در آسانسور

فنر درب آسانسور به عنوان قطعات درب طبقه استفاده می شوند و از همان جا که از اسم محصول مشخص هست فنر درب بوده که بعد از باز شدن درب آسانسور به صورت رها کردن درب طبقه آسانسور فنر درب بسته می شوند که فنر درب های آسانسور فقط یک کارایی مشخص شده دارند . فنر درب ها تنها تفاوت هایی که با هم دارند ازنظر نصب مکانی درب بوده و تفاوت های دیگری هم که دارند از نظر شکل ظاهری و طول و عرض و ضخامت فنر درب ها می تواند با هم تفاوت هایی داشته باشند که کارایی تمامی فنر درب های آسانسور کاملا یکسان می باشند که انواع مختلفی از نظر شکل و طول و عرض هم دارند
انواع فنر درب آسانسور
– فنر درب های مخصوص درب های لولایی
– فنر درب مخصوص درب های اتوماتیک

فنر درب لولایی آسانسور

کاربرد درب های لولایی آسانسور برای طبقات است. و برای هر طبقه یک درب در نظر گرفته می شود. فنر درب لولایی آسانسور در آخرین مرحله از نصب ، راه اندازی می شود. این وسیله دارای ساختاری ساده است.و مابین دو لولای درب قرار می گیرد. باید به این نکته توجه نمود : به تعداد درب لولایی آسانسور ، فنر درب نیاز است. وظیفه این قطعه برگشت دادن درب به حالت بسته و نگه داشتن درب در این حالت تا زمان قفل شدن درب است. گفتنی است : بهتر است ، در زمان خرید درب لولایی آسانسور به متعلقات آن نیز توجه شود.هر چند مراحل نصب این دو با هم متفاوت است.اما کیفیت متعلقات از اهمیت بالایی برخوردار است. در مرحله راه اندازی آسانسور از قطعات مختلفی استفاده می گردد.یکی از این قطعات فنر درب لولایی آسانسور است.این وسیله مابین دو لولای درب قرار می گیرد.و توسط واشر شش گوش که مخصوص آن طراحی شده محکم می شود . فنر درب جزء متعلقات درب آسانسور است. و به همراه دیکتاتور و قفل درب لولایی آسانسور در یک مرحله راه اندازی می شود.از نکاتی که در مورد فنر درب حائز اهمیت است : قابلیت کشسانی آن است.به طوری که درب را مجددا به حالت بسته بر می گرداند. در مرحله راه اندازی علاوه بر قطعات الکتریکال ، برخی دیگر از قطعات مانند فنر درب لولایی آسانسور نصب می شود.این وسیله به صورت شش پر 14mm آبکاری شده و از تعداد 5 لایه فنر با ضخامت 0.5mm و عرض 13mm تشکیل شده است. زمانی که درب طبقات آسانسور توسط کاربر باز می گردد.فنر درب وظیقه برگشت دادن درب به حالت بسته و نگه داشتن درب در این حالت تا زمان قفل شدن درب را بر عهده می گیرد.شما می توانید : برای استعلام قیمت انواع قطعات آسانسور با شماره های ثابت مجموعه رایا تماس بگیرید .یا از طریق دایرکت اینستاگرام با ما در ارتباط باشید. فنر درب لولایی آسانسور جزء قطعات راه اندازی آسانسور است. و به همراه قفل درب لولایی و آرام بند نصب می شود. همانطور که از نام این وسیله پیداست، هنگامی که درب را باز می کنیم با استفاده از قابلیت فنری خود درب را مجددا به حالت بسته برمی گرداند.این قطعه مابین دو لولای درب قرار می گیرد.و توسط واشر شش گوش که مخصوص آن طراحی شده محکم می شود .

وظیفه فنر درب آسانسور

آسانسور در چندین مرحله نصب و راه اندازی می گردد.و از قطعات مختلفی تشکیل شده است.وظیفه فنر درب لولایی آسانسور برگشت دادن درب به حالت بسته و نگه داشتن درب در این حالت تا زمان قفل شدن درب است. این وسیله دارای قابلیت ارتجاعی است به طوری که هنگامی که درب را باز می کنیم با استفاده از این قابلیت درب را مجددا به حالت بسته برمی گرداند. درب های لولایی به همراه ریل در اولین مرحله نصب می شود.در صورتی که فنر درب در مرحله پایانی از نصب ، راه اندازی می گردد.

متعلقات درب لولایی آسانسور

برای راه اندازی درب لولایی آسانسور قطعاتی نیاز است.
این قطعات شامل :
• دیکتاتور آسانسور
• قفل درب لولایی آسانسور
• فنر درب آرام بند یا دیکتاتور آسانسور وسیله ای است.که در درب های لولایی مورد استفاده قرار می گیرد. تا از بسته شدن شدید درب جلوگیری کند. در واقع زمانی که درب رها می شود به علت سرعت زیاد، صدای شدیدی را هنگام برخورد با چهارچوب ایجاد می کند که به همین منظور از دیکتاتور استفاده می شود.قفل درب یک وسیله مکانیکی است.که به کاربر اطمینان می دهد. تا درب به طور کامل بسته شده است.فنر درب لولایی آسانسور برای برگشت دادن درب به حالت بسته و نگه داشتن درب در این حالت تا زمان قفل شدن درب مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار فنر درب ، قفل درب و دیکتاتور نیز جزء متعلقات درب آسانسور لولایی است.

قیمت فنر درب لولایی آسانسور

در هر آسانسور قطعات مختلفی وجود دارد.که با هر در ارتباط هستند.و نقص هر یک می تواند مکانیزم آسانسور را با مشکل مواجه کند.برخی از این قطعات ساختار ساده ای دارند.اما وظیفه مهمی را بر عهده دارند.فنر درب نیز به همین صورت است.قیمت فنر درب لولایی آسانسور قیمتی ناچیز است.و بر روی بهای تمام شده آسانسور تاثیر چندانی ندارد. این قطعه نسبت به تعداد ایستگاه های آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد و نصب آسانسور هر ساختمان نسبت به تعداد توقف و ظرفیت آسانسور انجام می پذیرد.و قیمت آن نیز متغیر است.

فنر درب اتومات آسانسور

در هر دو مکانیزم درب های لولایی و اتوماتیک از فنر درب استفاده می شود. فنر درب اتومات آسانسور طوری طراحی شده است که با استفاده از قابلیت فنری خود درب را به حالت بسته برگرداند. فنر درب اتومات آسانسور مخصوص درب های اتوماتیک است و با فنر درب های لولایی متفاوت است. این نوع از فنر ، در هنگام تولید درب آسانسور ، داخل درب مونتاژ می شود و نیازی به خرید مجدد آن نیست. انواع فنر درب آسانسور به لحاظ ظاهری با هم متفاوت هستند اما عملکرد آن ها یکی است. در وقع فنرها با ایجاد فشار روی درب باعث بسته شدن آن می شوند. فنر درب اتومات آسانسور از کیفیت بالا و قیمت فنر درب آسانسور مقرون به صرفه است. این وسیله در هنگام تولید درب اتومات توسط شرکت ، بر روی درب سوار می شود. در صورتی که فنر درب های لولایی جزء قطعات راه اندازی آسانسور محسوب می شوند و در آخرین مرحله از فرایند نصب مورد استفاده قرار می گیرند. فنر درب اتومات آسانسور از 3 الی 5 رشته ورق آهنی تولید می شوند که در ته فنر درب قطعه فلزی 6 گوش بوده که توسط گیره های درب لولایی که محل قفل شدن قطعه شش گوش ته فنر درب بوده توسط پولکی فنر درب مهار می شوند که فنر درب های لولایی کلا به دو نوع تقسیم می شوند فنر درب مرغوب که به طول 88 سانتی متری بوده و دارای 5 لایه ورق فلزی بوده و از نظر کیفیتی بهترین کیفیت موجود در بازار می باشد که فنر درب های معمولی از 3 ورق آهنی تولید می شوند که با کیفیتت متوسط با قیمت مناسب تری به بازار عرضه می گردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *