مقدمه

روغندان یک قطعه ی کوچک است که بر روی کابین آسانسور سوار میشود. نمدی های روی روغندان با کشیده شدن بر روی ریل های آسانسور آن ها را چرب میکند و باعث کاهش اصطحکاک و روان شدن حرکت کابین می شود .روغندان بعد از هر بار بازدید توسط نصاب شارژ می گردد.در صورتی که کابین و کادر وزنه از کفشک های لغزشی استفاده نمایند آنگاه ریل های راهنما نیازمند این هستند که به طور مرتب روغن کاری شوند

روغندان آسانسور چیست؟

یکی از عوامل مهم در کارکرد بهتر آسانسور، روغن کاری آسانسور است. چرا که کاهش ساییدگی قطعات و طول عمر آن ها بستگی به روانکاری قطعات دارد. از جمله لوازم جانبی و ضروری آسانسور، روغندان آسانسور است که بر روی کابین قرار می گیرد. نمدهایی در سر روغندان قرار دارند که یک سر این نوار نمدی، داخل روغن و سر دیگر آن روی ریل آسانسور قرار می گیرد، این نمدها روغن را به خود جذب می کنند و با حرکت روی ریل ها باعث چرب شدن آن ها، کاهش استهلاک و در نتیجه حرکت روان و نرم کابین می شود. روغندان برای روان کاری اتوماتیک ریلها و کفشک هوم لیفت و بالابر کاربرد دارد که در آسانسور نیز مورد استفاده قرار میگیرد . در خیلی از موارد به دلیل خشکی ریل ها و کفشکهای راهنما حرکت مختل شده و یا با صدا خواهد بود . در بالابر های منازل و فروگاهی که کفی سبک میباشد احتمال گیر کردن نیز وجود دارد که خطر آفرین خواهد بود . مرغوبیت این قطعه ساده مهم میباشد زیرا جنس فیتیله آن باید حتما از جنس کنف بوده تا روغن را به راحتی انتقال دهد .روغن مورد نیاز برای پرکردن باید روان و شل باشد . بنابراین یکی از ضروریات آسانسور روغندان است که سرویسکار آسانسور در هنگام سرویس، روغندان آسانسور را چک می کند و در صورت نیاز آن را شارژ می کند.

علت نیاز روغنکاری ریل آسانسور

ریل آسانسور با هدایت کابین و وزنه تعادل آسانسور از لرزش و منحرف شدن کابین در اثر بارهای ناهمگون جلوگیری می کند، که این امر با روغن کاری ریل آسانسور ممکن می شود، زیرا روغن کاری ریل آسانسور باعث می شود که حرکت کابین آسانسور و وزنه تعادل آسان تر و روان تر انجام شود. کابین و وزنه تعادل روی ریل های راهنمای مختص به خود حرکت می کنند. پس از اتمام روغن کاری ریل آسانسور، می بایست آن را از هر گونه روغن، پرز، آلودگی و …. پاکسازی کرد.

چه قسمتهایی از آسانسور نیاز به روغن کاری دارد؟

روغن کاری سیم بکسل آسانسور و ریل ها از ضروریات میباشد. جهت جلوگیری از زنگ زدگی و استهلاک سیم بکسل ها و همچنین جهت کاهش سایش و خوردگی در اثر درگیری سیم ها با یکدیگر، روغنکاری سیم بکسل ها الزامی میباشد. لازم به ذکر است استفاده بیش از اندازه از روغن موجب کاهش کشش و جذب آلودگی به سطح آن میشود. ریل های راهنما از دیگر بخش های آسانسور هستند که روغن کاری آنها توسط روغندان آسانسور امری بسیار مهم است. ریل های راهنما (Guide Rail) با هدایت آسانسور از منحرف شدن و پیچش و لرزش کابین آسانسور در اثر بارهای ناهمگون احتمالی که ممکن است روی کابین اعمال شود جلوگیری میکند. به همین دلیل کابین و وزنه هرکدام ریل های راهنمای مختص به خود را دارند که روی آن حرکت میکنند. پس از روغن کاری، ریل را میبایست طبق استاندار از هرگونه آلودگی، پرز و… تمیز نگاه داشت.

انواع روغندان آسانسور

• روغندان پلاستکی که قیمت مناسبی دارد. البته این نوع نیز می تواند شاید دو مدل باکیفیت بالا و مدل باکیفیت ضعیف تر باشد. در نوع ضعیفتر ممکن است پس از مدت زمان کوتاهی، محصول شکسته شود، ترک بخورد و یا سوراخ شود. ولی نوع مرغوب آن، نشتی ندارد و بازه زمانی بیشتری قابل استفاده است و احتمال ترک خوردگی در آن کمتر است.
• روغندان طرح ترک که از مواد p.p vcs نیمه شفاف و نو ساخته شده که میزان روغن در آن مشهود است و عمر بیشتری دارد.
در هر دو نوع روغندان آسانسور، جهت جلوگیری از اشباع شدن روغن از نمدی ضخیم و صنعتی برای آن استفاده شده است. همچنین برای پایه نگهدارنده، بدنه و مخزن از مواد باکیفیت استفاده شده که نهایتا در بسته بندی مناسب، به مشتری تحویل داده می شود. برای ریل آسانسور از چه روغنی استفاده کنیم ؟ همانطور که می دانید در صورتی که کابین آسانسور و کادر وزنه از کفشک های لغزشی استفاده نمایند آنگاه ریل آسانسور نیازمند این هستند که به طور مرتب روغن کاری شوند. مناسب ترین روغنی که برای این کار پیشنهاد می شود روغن طرح ترک می باشد که از غلظت خوبی برخوردار است. همچنین برای روغن دان کابین و کادر وزنه روغن ۱۰ پیشنهاد می شود زیرا غلظتش کمتر بوده و به همین دلیل روغن آسانتر بر روی ریل آسانسور انتقال می یابد.

مکان نصب روغندان آسانسور

این قطعه کوچک، بالای کابین آسانسور به گونه ای نصب میشود که شکاف جلویی روغندان دو طرف ریل را دربر بگیرد. نصب توسط دو پایه و دو پیچ نمره 10 انجام میشود. اغلب روی کفشک‌های آسانسور که بالای کابین نصب میشوند، مکانی برای نصب روغندان قرار گرفته است. هنگام نصب توجه داشته باشید که فشار بیش از اندازه باعث سوراخ شدن، یا شکستی و آسیب به آن نشود. پیشنهاد میکنیم برای روغندان کابین و کادر وزنه آسانسور از روغن های با غلظت کمتر استفاده نمایید تا آسان و روان روی ریل انتقال یابد. البته در صورتیکه کابین و کادر وزنه از کفشک های لغزشی استفاده میکنند، ریل های راهنما به صورت مرتب روغن کاری نیاز خواهند داشت. پیشنهاد میشود از روغن های با غلظت بالاتر برای این کار استفاده نمایید. لزوم استفاده از روغندان گرچه امری ساده به نظر میرسد اما بسیار مهم و ضروری است. کفشک ها دارای دو نوع غلتکی و لغزشی هستند. نوع غلتکی نیاز به روغن کاری ندارد و این کار باعث احتمال تداخل با عملکرد ایمنی آسانسور خواهد شد. اما در نوع لغزشی، روانکاری باید انجام گیرد و می‌بایست از روانکاری که کارخانه توصیه کرده است، استفاده شود. روغندان های اتوماتیک، یکی از بهترین راه ها برای روانکاری ریل ها میباشد. دو حالت متفاوت وجود دارد: ممکن است دستگاه از نوعی باشد که روانکار را از بالای کابین و وزنه تعادل روی ریل بمالد. و یا اینکه از نوع دوم باشد و روانکار را به آرامی از موتورخانه آسانسور روی ریل بچکاند. جهت جمع آوری روغن از کاسه هایی قابل نصب زیر ریل ها در چاهک آسانسور استفاده میشود. چک و پر کردن مخازن روغن در بازه های زمانی مشخص با روان کار باید لحاظ شود و پس از آن تمیز نگاه داشتن ریل ها دائما انجام گیرد.

نحوه شارژ روغندان آسانسور:

ابتدا درپوش بالای روغندان آسانسور را باز می کنیم ، سپس روغن مخصوص آسانسور و روغن روغندان آسانسور را داخل مخزن روغندان میریزیم. دقت شود که روغندان بصورت لبریز شارژ نشود وسیله ای پلاستیکی که در زیر ریل قرار میگیرد تا روغن های اضافی که از انتهای ریل سرریز میکند را جمع آوری کند. این ظرف پلاستیکی مانع از ریخته شدن روغن های اضافی به ته چاه آسانسور شده و به بهداشت و تمیزی هرچه بیشتر چاه آسانسور در طول زمان کمک میکند با توجه به قیت روغنگیر آسانسور وسیله ای مقرون به صرفه و الزامی به نظر میرسد. سرویس دوره ای آسانسور، اغلب هر 20 یا 30 روز یکبار انجام می شود. جهت شارژ کردن روغن روغندان، ابتدا درپوش بالای آن را باز کرده و روغن مخصوص آسانسور را در محل روغندان آسانسور میریزیم. توجه و دقت داشته باشید که روغندان پر و لبریز نباشد. پیشنهاد می شود که سرویسکاران عزیز هرگز از گریس یا روغن سوخته برای روغن کاری ریل آسانسور استفاده نکنند. زیرا تجربه نشان داده است نیاز به شستشو و تمیزکاری ریل ها خواهد بود که زمان زیادی برای این کار صرف می شود. پیشنهاد می کنیم از روغن 10 برای این کار استفاده گردد. روغندان شاید وسیله ای کوچک یا ساده ای به نظر برسد، اما نقشی بسزا و پررنگ در کارکرد آسانسور کششی دارد.

نحوه روغنکاری ریل آسانسور

بر روی کابین آسانسور محفظه ای قرار گرفته که روغندان ریل در آن جا قرار می گیرد. روغنی که برای روغندان آسانسور استفاده می گردد روغن 10 است. سرویسکاران آسانسور در هر بازدید دوره ای روغندان آسانسور را چک می کنند. و در صورت نیاز از روغن مخصوص آسانسور جهت پر کردن آن استفاده می کنند. باید دانست از گریس یا روغن سوخته در روغندان استفاده نگردد زیرا وقت زیادی از سرویسکار آسانسور برای تمیز کردن ریل ها گرفته خواهد شد.

کیفیت روغن مورد استفاده در روغندان آسانسور

روغن مورد استفاده در روغندان آسانسور بایستی از کیفیت مطلوب برخوردار باشد. به طوری که دارای گرانروی مناسب باشد.گرانروی معیار سنجش غلظت روغن است. هر چه مقدار گرانروی بیشتر باشد غلظت روغن نیز بشتر است. همانطور که که می دانید گرانروی توصیه شده برای روغن ریل آسانسور 10 پیش بینی شده است.یکی دیگر از معیار های کیفیت برای روغن ریل آسانسور قابلیت یکنواختی در روانکاری در سرما وگرما است. کیفیت روغنی که برای روغن دان آسانسوراستفاده می شود از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجا که برای سنجش میزان غلظت روغن از معیار گرانروی استفاده می شود، لذا گرانروی روغن یکی از فاکتورهای اصلی در سنجش کیفیت آن می باشد. این دو رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. یعنی هرچقدر میزان گرانروی بیشتر باشد، غلظت روغن نیز بیشتر می شود. به عنوان مثال گرانروی توصیه شده برای روغن ریل آسانسور 10 درنظر گرفته شده است. از دیگر عوامل موثر در شناخت کیفیت روغن ریل آسانسور، قابلیت یکنواختی در روانکاری در سرما و گرما می باشد.

مزیت روغندان های پلاستیکی آسانسور

روغندان پلاستکی آسانسور علاوه بر اینکه که قیمت مناسبی دارد. البته شاید دارای دو مدل باکیفیت بالا و مدل باکیفیت ضعیف تر باشد. در نوع ضعیفتر ممکن است پس از مدت زمان کوتاهی، محصول شکسته شود، ترک بخورد و یا سوراخ شود. ولی نوع مرغوب آن، نشتی ندارد و بازه زمانی بیشتری قابل استفاده است و احتمال ترک خوردگی در آن کمتر است.

قیمت روغندان آسانسور

روغندان آسانسور جزء قطعات کوچک و پرکاربرد آسانسور بوده و دارای قیمتی پایین تر نسبت به دیگر قطعات آسانسور می باشد.باید دقت کرد که روغندان ریل درون جعبه به صورت جفت باشد. محل نصب روغن دان آسانسور بالای کابین آسانسورطراحی شده است و روزنه ای که جلوی روغن دان قرار گرفته است بایستی دو طرف ریل را در بر گیرد. روغندان دارای قیمتی پایین تر نسبت به دیگر قطعات آسانسور می باشد. محل نصب این محصول بالای کابین آسانسور است. و روزنه ای که جلوی این قطعه قرار می گیرد بایستی دو طرف ریل را در بر گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *