مقدمه

بالابر پله در حقیت دستگاهی است که با استفاده از یک موتور و گیربکس، ریل و شانه باعث حرکت یک پلتفرم (صفحه) می شود. این پلتفرم می تواند یک صندلی، یک کفی ویلچربر پله یا یک صفحه قرارگیری پا (برای سرنشین ایستاده) باشد. یک برد الکترونیکی به عنوان مغز دستگاه، فرمان های حرکتی کاربر را تجزیه و تحلیل و سپس به اجرا درمی آورد.

بالابر پله رو چیست؟

سالمندان، بیماران و افراد کم‌توان برای استفاده از پله به یک همراه نیاز دارند. در بسیاری از موارد این دسته از افراد نمی‌توانند به‌آسانی از پله‌ها استفاده کنند. چرا که بالا یا پایین رفتن از پله برای سالمندان بسیار خطرناک است و فشار زیادی به بدن آن‌ها وارد می‌کند. به همین خاطر سالمندان و بیماران کم‌توان با استفاده از بالابر پله مدل نفربر می‌توانند با کم‌ترین فشار و در امن‌ترین شرایط از پله‌ها استفاده کنند. این محصول بهترین وسیله برای جابه‌جایی بیماران کم‌توان و افراد سالمند با استفاده از پله است. معمولا آپارتمان هایی که از قبل فضای کافی برای آسانسور پیش بینی نکرده اند، لازم است جابجایی ساکنان خود را از مسیر پلکان و با استفاده از پله پیما پیچشی تامین کنند. معمولا ساختمان های 4 طبقه و کمتر، و همچنین ساختمان های دوبلکس که دارای پلکان های پاگرددار هستند، لازم است از بالابر پله چرخشی برای دسترسی آسان به تمام نقاط منزلشان استفاده کنند. بالابر های پله ای دارای دو نوع Indoor و outdoor می باشد که هم به شکل ایستاده، هم به شکل نشسته قابل استفاده است. در ضمن قسمت نشیمنگاه قابلیت گردش 90 درجه ای دارد.

انواع بالابر پله نورد

✔ بالابر های پله ای چرخشی
✔ بالابر های پله ای هیدرولیکی
✔ بالابر های پله ای خانگی
✔ بالابر های پله ویلچر بر

✔ بالابر های پله ایستاده

بالابر پله ای چرخشی

که همان بالابر پله ای نرده ای می باشد توانایی چرخش یا حرکت مستقیم را بر روی ریل دارد، در ضمن موتور دستگاه بر روی صنذلی قرار گرفته است.

بالابر پله ای هیدرولیکی

فقط می تواند در یک مسیر حرکت کند که هزینه هر یونیت هیدرولیکی حدود 14 تا 15 میلیون است. این بالابر مدل ایتالیایی و مدل ایرانی موجود در بازار است هزینه یونیت ایتالیلیی 5000هزار یورو ، و هزینه یونیت ایرانی حدول 17 تا18 میلیون است.

بالابر پله ای خانگی

از بالابرهای پله رو سالمندان در منازل که حالت دوبلکس یا تریبلکس دارند جهت جابه جایی سالمدان و معلولین بسیار کاربردی است که به دلیل ظاهرش زیاد فضای راه پله را اشغال نمی کند و به آن بالابر خانگی نیز گفته میشود .

بالابر پله داخل ساختمان، چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

پله پیماهای داخل ساختمان (Indoors) از چند منظر باید خاص و ویژه باشند: اولا اینکه جزء دکوراسیون داخلی خانه محسوب می شوند و باید زیبا و کاربر پسند طراحی شده باشند. دوما اینکه صدای بالابر پله ای در داخل ساختمان بیشتر منعکس می شود، لذا باید صدای دستگاه بسیار آرام باشد تا در استراحت و آرامش اعضای خانواده خللی ایجاد نکند. سوما اینکه دستگاه نباید دارای متعلقات اضافی و معلق از جمله سیم و کابل و … باشد ، چرا که در مسیر تردد اعضا قرار می گیرد.

ویژگی بالابر پله مناسب فضای بیرون ساختمان

بالابر پله otdoors در معرض عوامل فرساینده از جمله گرد وخاک، رطوبت ، بارندگی ، سرما و نور آفتاب هستند. لذا آی پی حفاظتی بالاتری نسبت به نمونه داخل ساختمان دارند و درنتیجه با قیمت بالاتری عرضه می شوند. به صورت تقریبی ، قیمت خرید بالابر پله خارج ساختمان 50 درصد از نمونه داخلی همان برند بیشتر است.

کدام مدل بالابر پله برقی مناسب منزل من هست؟

به صورت کلی پله پیما ها در دو مدل گردشی و مستقیم تولید میشوند، تفاوت این دو مدل بر اساس نوع پله های منزل شما است.

مشخصات فنی صندلی پله پیما مستقیم

بالابرهای پله برقی خانگی ویژگی‌ها و مشخصات فنی بسیار جذابی دارند. برای مثال در ساخت این محصول از آلیاژ‌های بسیار مستحکم آلومینیوم استفاده شده است تا بالابر پله پیما بتواند در نمونه‌های معمولی تا 120 کیلوگرم وزن را تحمل کند. مدل‌های سفارشی این محصول توانایی تحمل افراد با وزن 200 کیلوگرم را نیز دارند. باید اشاره کرد که بالابر نفربر همیار مکانیک کوشا در حالت بسته فضایی در حدود 20 سانتی‌متر و در حالت باز فضایی در حدود 60 سانتی‌متر اشغال می‌کند. از جمله دیگر قابلیت‌ها و مشخصات بالابر پله مدل نفربر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• فضای نصب بسیار کم و تاشو
• قابل انتقال به منزل دیگر(نصب دستگاه به صورت پیچ و مهره بر روی پلکان)
• کم صدا، سیستم حرکتی رک و پینیون به همراه موتور قدرتمند کم صدا
• دارای سیستم هوشمند کنترل سرعت و توقف اضطراری
• دارای استاندارد و مجوزات نصب قانونی به همراه بیمه نامه شخص ثالث
• بدون نیاز به تخریب پله ها، نصب به صورت پیچ و مهره
• عملکرد با برق دی سی 24 ولت (بی خطر و بسیار کم مصرف)
• باتری پشتیبان در صورت قطعی برق
• برخورداری از کمربند ایمنی و چراغ هشدار
• امکان استفاده به صورت نشسته و ایستاده
• برخورداری از امکان کنترل از راه دور با ریموت
• دارای سیستم توقف اتوماتیک در ایستگاه های مورد نیاز
• تنوع رنگ بالا به صورت کاملا سفارشی
پله برقی برای منزل بر روی پله ها بدون تخریب پیچ میشود و به دیوار یا نرده ساختمان نیازی ندارد. استفاده از بالابر پله بسیار آسان است و افراد تنها با فشردن دو کلید می‌توانند از پله‌ها استفاده کنند.

پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت صندلی پله پیما پیچشی

تعداد طبقات ساختمان تعیین کننده میزان ریل موردنیاز دستگاه می باشد، لذا یک فاکتور مهم در قیمت بالابر پله چرخشی محسوب می شود. همچنین درنظر داشته باشید با نصب ریل دستگاه در کنار نرده ی پلکان (شعاع داخلی راه پله)، طول ریل موردنیاز کمتر از نصب ریل در کنار دیوار (شعاع بیرونی راه پله) است. همچنین تهیه نقشه موردنیاز قبل از ساخت در پلکان های با طرح و شمایل خاص، تجهیزات نقشه برداری و زمان بیشتری را می طلبد. از آنجا که صندلی سرنشین در بالابر پله آپارتمان باید در طول مسیر پلکان به صورت ثابت و عمود بر زمین باقی بماند، نیازمند تجهیزات اضافه و متفاوتی نسبت به پله پیمای مستقیم می باشد. دلیل اصلی اختلاف قیمت بالابر پله ای در دو مدل ذکر شده همین است

کاربرد صندلی پله پیما

بالابرهای پله ای مناسب برای مراکز درمانی، بیمارستان ها، مطب ها، درمانگاه ها، ساختمان های دوبلکس، مراکز عمومی می باشد. با کم این بالابر بیماران ناتوان و معلولین به راحتی می توانند در بین طبقاط حرکت کنند.

نصب صندلی پله رو

صندلی پله رو به دو صورت نصب می کنند، ابتدا برای نصب چنین بالابری به فضای حدود 60 تا 70 سانتی متری نیاز است و به دلیل قابلیت تاشدت فضا زیادی را بر روی راه پله اشغال نمی کند. برای نصب و راه اندازی بالابر پله می توانید از طریق تلفن های موجود در سایت با شرکت پارس ایمن بالابر تماس بگیرید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید.

طراحی و ساخت صندلی بالابر پله ای

بالابرهای پله به گونه ای مستقیم و پاگردگردان طراحی می کنند. توجه داشته باشید که مدل مستقیم این دستگاه از مدل چرخشی اش ارزان قیمت تر است. شیوه عملکرد صندلی بالابر پله ای مستقیم به این صورت است که فرد در هر پاگرد از بالابر پیاده می شود و مجدد سوار بر بالابر بعدی خواهد شد. در صورتی که مدل پاگردگردان، کل مسیر پلکان را بدون توقف طی می کند .دستگاه توسط پیچ و مهره، موقت به نرده یا دیوار متصل می گردد. بالابرهای پله رو توسط کشنه کابلی و یک هدایت کننده خطی باعث جابجایی افراد می شود. آسانسور پله رو در زمان استراحت 15 سانتی‌متر از فضا را اشغال کرده ودر زمان استفاده 45 سانتی‌متر ازفضا راهروی را اشغال خواهد کرد.

ویژگی‌ها بالابرهای پله ای

✔ فضای کمی را اشغال می کند.
✔ به همراه بیمه ارائه می شوند.
✔ نیازی به تخریب پلکان نیست.
✔ قابلیت نصب روی نرده یا دیوار.
✔ توسط پیچ و مهره‌ متصل می شود.
✔ قابلیت نصب در مکان های دیگر.
✔ یک سیستم ایمنی حساس به شتاب برای جلوگیری از سقوط بر روی بالابر نصب است.
✔ در زمان استفاده فرد می تواند به حالت ایستاده یا نشسته باشد.
✔ سیستم کنترلی با اثر انگشت روی دستگاه نصب می شود.

قیمت بالابر پله

هزینه ساخت بالابر پله پیما بسته به عملکرد و کابین دار بودنش متفاوت است. و اینکه هیدرولیکی یا ساده بودن بالابر بر روی قیمت آن تاثیر می گذارد. بهتراست به جای خرید بالابر پله بی کیفیت در بازار، از سازنده بخواهید بر اساس سفارش شما، تغییراتی جزئی که دستگاه را دستخوش کاهش کیفیت چندانی نمی کند، اعمال کند. حالا میخواهیم بررسی کنیم که با تغییر چه پارامترهایی می توان به بالابر پله ای با قیمت مناسب دست یافت، درحالیکه کیفیت آن افت چندانی نکند:
• استفاده از موتور AC به جای DC: با این کار قیمت دستگاه حدودا تا 20 درصد کمتر می شود. در عوض صدای ایجاد شده ی بالابر ممکن است مقداری بیشتر می شود.
• استفاده از ریل فولادی به جای آلومینیومی: این مولفه نیز تاثیر حدودا 15 درصدی بر کاهش قیمت پله پیما دارد.
• حذف یو پی اس (UPS) پشتیبان: این مورد تاثیر حدودا 5 درصدی در کاهش قیمت بالابر پله رو دارد، هرچند پیشنهاد می گردد از این امر اجتناب شود، چرا که در زمان قطعی برق، امکان سرویس دهی پله پیما وجود نخواهد داشت.
دقت کنید که در موارد بالا، امنیت سرنشین دستخوش تغیر نشده است و همواره تاکید بر دارا بودن سنسورهای ایمنی و هوشمند بودن دستگاه توسط خریدار باید مدنظر قرار گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *