راهنمای خرید آسانسور

شرکت آسانسور و پله برقی یاران

مقدمه :
موضوع انتخاب مناسب آسانسورهای خارجی، آسانسورهای داخلی و همینطور پیمانکاران آن ها موضوعی است که این روزها چالش هایی را در صنعت آسانسور به وجود آورده است و ما را بر آن داشت تا در در این مقاله سعی کنیم اطلاعاتی به خریداران آسانسور ارائه دهیم که ضمن شناخت نسبی، قادر به تصمیم گیری صحیح جهت انتخاب تجهیزات و پیمانکار آسانسور مورد نیاز خود شوند، بنابراین قبل از هر چیز ضروری است که مولفه های یک آسانسور کیفی را معرفی نماییم.

عوامل مهم در انتخاب آسانسور و تعیین قیمت نهایی آسانسور :

1. نوع کابین آسانسور ( تمام استیل، فرمیکا و کابین آسانسور ام دی اف)
2. سرعت حرکت آسانسور
3. طول مسیر حرکت کلی آسانسور در چاه آسانسور
4. ابعاد چاه آسانسور ، ابعاد چاهک
5. مکان و ابعاد موتورخانه آسانسور
6. تعداد ایستگاه ها، ابعاد و مکان درب طبقات
7. نوع موتور آسانسور و نوع سیم بکسل ها
8. نوع درب مورد استفاده ( اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک)
9. نوع تجهیزات (ریل های راهنما، تابلو فرمان، هواکش و غیره)
10. و در نهایت برند اجناسی که انتخاب میکنید .

انواع آسانسور مسکونی که در ساختمان ها استفاده می شوند، به سه دسته کلی تقسیم می گردند :

• آسانسور های مسافربر
• آسانسور های بالا برنده در مسیر پله ها، که خود به دو دسته آسانسورهای ویلچربر عمودی و ویلچر بر روی مسیر راه پله ها تقسیم می شوند.
• آسانسور های باری کوچک

معمولا آسانسور هایی که برای ساختمان های مسکونی استفاده و نصب می شوند، از اندازه و ابعاد کوچکتری نسبت به آسانسور های تجاری و صنعتی برخوردار هستند. آسانسور های مسافربر از جمله آسانسور های خانگی به شمار می روند، که برای جابه جا نمودن ساکنان ساختمان در طبقات مختلف استفاده می شوند. این نمونه آسانسور برای ساختمان مسکونی را می توان هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان به صورت الکتریکی، هیدرولیکی، شیشه ای یا کابلی نصب نمود. آسانسور های بالا برنده نیز بیشتر برای آن دسته از افراد خانواده که مشکل بالا رفتن از پله ها را دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت نیز آسانسور های باری کوچک هستند، که می توان با استفاده از آنها به راحتی اشیا و اشخاص را از طبقه ای به طبقه دیگر جابجا نمود. این آسانسورها معمولا در کنار دیوار نصب می شوند.

تعیین سرعت مناسب آسانسور :
برای تعیین سرعت مناسب آسانسور باید اولا به تعداد طبقات ساختمان و در واقع تعداد توقف آسانسور است توجه نمود مثلا ساختمانی با 4 طبقه یک آسانسور 4 توقف محسوب می شود. بنابراین با توجه به این طبقات برای ساختمان های مسکونی و اداری-تجاری باید استاندارد زیر طبق دستورالعمل سازمان استاندارد آسانسور کشور در نظر گرفته شود .

فضای مورد نیاز برای نصب سیستم آسانسور مسکونی
ایجاد فضا برای نصب آسانسور بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی می توانیم فضای مورد نیاز برای نصب سیستم آسانسور مسکونی را به سه دسته تقسیم بندی نماییم: • فضای مورد نیاز برای موتورخانه آسانسور • فضای مورد نیاز در مقطع افقی که تعیین کننده عرض و عمق چاه است • فضای مورد نیاز در مقطع عمودی که از کف تا سقف چاه را در بر میگیرد

خدمات قبل از فروش:
فروشنده آسانسور می بایست بعنوان یک مشاور اطلاعات لازم در خصوص تعداد، سرعت، ظرفیت، کاربری و … آسانسور را به مشتری ارائه دهد تا خریدار با شناخت کافی نسبت به مزایا و معایب سیستمهای مختلف پیشنهادی، قدرت انتخاب صحیح داشته باشد.

مدیریت صحیح و مشتری مدار:
فروشنده آسانسور پس از انعقاد قرارداد فروش ، کلیه مراحل اجرایی را بر طبق زمانبندی قرارداد تحت کنترل داشته و نقشه های لازم برای عملیات ساختمانی را بموقع در اختیار مصرف کننده قرار دهد و همواره عملیات ساختمانی جهت آماده سازی چاهک و موتورخانه و آهن کشی را تحت نظارت داشته باشد.

طراحی :
یکی از پارامترهای بسیار مهم یک آسانسور خوب، طراحی صحیح از نظر استفاده بهینه از فضای چاهک و رعایت استانداردهای محاسبات مربوط به انتخاب قدرت و سرعت موتور متناسب با ظرفیت آسانسور و ترافیک ساختمان، انتخاب مانور متناسب با کاربری آسانسور و محاسبات مربوط به اجزاء مکانیکی و … می باشد.

لوازم مرغوب:
استفاده از لوازم مرغوب و کیفی یکی از عوامل بسیار مهم یک آسانسور خوب بوده و یکی از پارامترهای تعیین کننده قیمت آن است بطوریکه بتواند راحتی و ایمی مصرف کننده و آبروی فروشنده را تضمین نماید.

نصب :
ضرورت نصب صحیح توسط افراد آموزش دیده بر همگان روشن است و فروشندگان آسانسور همواره دغدغه آموزش و حفظ این نیروهای متخصص را دارند. نصب خوب مکمل لوازم مرغوب می باشد. اهمیت موضوع وقتی روشن می شود که تصور کنید قطعات منفصله اتومبیل بنز را به یک فرد ناشی بدهند که از آنها یک خودرو مونتار شده استاندارد تحویل دهد.

کنترل کیفیت :
نظارت بر مراحل مختلف عملیات اجرایی از ضروریات می باشد امروزه نه تنها در صنعت، بلکه در شرکتهای خدماتی نیز همواره کیفیت خدمات ارائه شده تحت کنترل قرار می دهند.

خدمات پس از فروش :
همانقدر که مرمت و نگهداری از آسفالت و خط کشی و … در یک شاهراه بین شهری اهمیت دارد، تعمیرات بموقع و نگهداری از آسانسورهای یک ساختمان بلند برای ساکنین آن حیاتی است زیرا تصور یک برج با آسانسورهای از کار افتاده بمنزله قطع ارتباط بسیاری از ساکنین با محیط اطراف خود است. لذا یکی از تعیین کننده ترین پارامترهای انتخاب یک پیمانکار آسانسور می بایست کادر خدمات مجرب و سازمان یافته باشد. حال با دسته بندی عوامل فوق می توان انتخابی صحیح در قطعات آسانسور و پیمانکار آن داشته باشید.