شاید روزانه هر شخص چندین مرتبه با آسانسور در راستای افقی جابه‌جا می‌شود ، هر لحظه امکان سقوط و خطر در هنگام جابهجایی آسانسور وجود دارد و باید با این موارد قبل از وقوع حادثه آشنایی کامل داشته باشیم تا بتوانیم از صدمات جدی در حین سقوط جلوگیری کنیم.

پس با تیم آسانسور یاران همراه باشید تا با بررسی این نکات ایمنی در زمان سقوط آسانسور با کمترین آسیب بتوانیم از این حادثه جان سالم به در ببریم.

به صورت کلی ممکن است در هنگام حمل و نقل آسانسور در مراکز اداری ساختمان ها و … به دلیل پوسیدگی و عدم رعایت موارد ایمنی در اجرا و ساخت اسانسور سیم بکسل ها دچار سانحه در صنعت آسانسوری شوند.

در هنگام سقوط آسانسور چه کاری باید انجام بدهیم تا در امان بمانیم ؟

نمونه سقوط اسانسور

در بسیاری از موارد ممکن است شنیده باشید در هنگام سقوط بهتر است به سمت بالا بپرید تا از آسیب های جدی جلوگیری شود ، اما این یک باور غلط و افسانه ای می‌باشد که در بین مردم به صورت غلط جا افتاده است و نباید درهنگام سقوط و زمان برخورد بپرید حال چرا این باور غلط است که در بین مردم جا افتاده است در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

پس از سقوط آسانسور و پاره شدن سیم های بکسل چه باید کرد ایا باید ایستاد و در سرجای خود بدون حرکت باقی ماند؟!

خیر ایستادن در حالت معمولی به ضرر شما خواهد بود و در هنگامی که کف آسانسور با زمین برخورد میکند سبب می‌شود بیشترین فشار به سوی پا های شما وارد شود و درنهایت به سقف اسانسور برخورد خواهید کرد و موجب می‌شود گردن ، مهره های کمر و در ناحیه سر دچار آسیب دیدگی های شدیدی شوید.

قوانین فیزیک در آسانسور

پس بیایید با قوانین فیزیک بیشتر آشنا شویم ، زمانی که یک سطح مقطع بیشتر باشد و نیروی وارد بر سطح مقطع بزرگ تر نسبت به یک سطح مقطع کوچک تر کم تر وارد می‌شود برای مثال یک میخ در زمانی که قسمت سطح مقطع کوچک تر آن بر روی دیوار قرار دارد با ضربه زدن به سطح مقطع بزرگ تر آن سبب می‌شود در داخل دیوار فرو برود.

این موضوع دقیقا شبیه به این است که در زمان سقوط آسانسور شما به صورت ایستاده سرپا باشید پس سطح مقطع ارتباطی شما با کف کابین تنها دو پای شما است حال برای این که فشار کمتری در حین برخورد به شما وارد شود باید بر روی کف اسانسور درازکشیده تا سطح مقطع شما با اسانسور بیشتر شود.

پس بهتر است به پشت بر روی کف کابین اسانسور دراز کشیده تاسطح مقطع شما نسبت به فشار وارده از سوی آن بیشتر شود پس در نتیجه ضربه کم تری خواهید خورد در زمان برخورد اسانسور با سطح چاله اسانسور فشار کم تری به بدن شما وارد میشود.

این موضوع بنا بر قوانین فیزیک به معنای ایجاد فشار کم تر در چنین شرایطی می‌باشد.

پس باور غلط پریدن درحین برخورد آسانسور با کف چال غلط است و نمیتوانیم این موضوع را پیش بینی کنیم که چه زمانی دقیقا کابین اسانسور به کف چاله برخورد میکند که درهمان زمان ما به سمت بالا بپریم.

همچنین در مواردی ممکن است که با سقوط موتور آسانسور بر روی کابین سرعت سقوط کابین اسانسور در چاهک مشخص نباشد و شما نتوانید آن را بسنجید که چه زمانی برخورد شکل خواهد گرفت.

نکات مهم در هنگام نصب اسانسور

چاله آسانسور

حتما در زمان نصب انواع آسانسور های ساختمانی و کارگاهی از متخصصین و نیرو های با تجربه استفاده کنید ؛ حتماپس از پایان پروژه خود از استاندارد های آسانسور استفاده کرده تا مدرک گواهی استاندارد آسانسور سازه خود را دریافت کنید. از نصاب آسانسور یا بالابر بخواهید قطعات و لوازم و نصب را به صورت استاندارد برای شما انجام بدهد.

حتما در هنگام خرید قطعات آسانسور از قطعات با کیفیت و قدرت بالا استفاده کنید تاجایی که امکان دارد از وقوع حادثه جلوگیری خواهد کرد پس به دنبال قطعات ارزان و بی کیفیت نباشید.

با سپاس از شما همراهان از که بایکی دیگر از مقالات اسانسور یاران با ما همراه بودین امیداوریم این مقاله در مواقع ضرور به شما کمک کند تا بتوانید بهترین تصمیم گیری هارا در مواق ضروری بگیرید.