آسانسور یا بالابر چیست


از زمانی که آسانسور به عنوان یک وسیله برای حمل و نقل بار به کار گرفته شد تا به امروز شاهد انواع و اقسام آسانسور بودیم برای مثال میتوانیم به آسانسور های باری ، آسانسور بیمارستانی و آسانسور ساختمانی که کاربری عمومی دارند اشاره کرد. اما حال بیاید پیش از هر چیز و معرفی انواع آسانسور و بالابر به چگونگی پیدایش آن بپردازیم.

آسانسور چگونه کار می‌کند

به زبان ساده تر آسانسور را می‌توان یک اتاق متحرک در نظرگرفت به طوری که در راستای عمود می‌تواند به راحتی افراد و یا بار ها را جا به جا کند به طوری که در زمانی سریع تر به طبقات بالاتر برسند.

این جابه‌جایی توسط موتور آسانسور که تامین کننده قدرت جابه‌جایی به وسیله برق می‌باشد در راستای عمودی به وسیله کابل کشش و استفاده از قانون متقابل وزن که الهام گرفته از یک بالابر قرقره‌ای هستند کار جابه‌جایی را به صورت عمودی انجام می‌دهند.

همچنین در اصلی ترین قسمت بالابر آسانسور استفاده از یک پمپ هیدرولیکی که در داخل آن از روغن هیدرولیکی استفاده شده است که در یک مخزن استوانه ای شکل روغن نگهداری می‌شود و در صورت نیاز در زمان مناسب به وسیله پمپاژ سریع روغن سبب جابه‌جایی سیم های کششی متصل به کابین آسانسور می‌شود.

تاریخچه آسانسور

تاریخچه آسانسور

با مراجعه به دانشنامه بریتانیکا  خواهیم دید در معماری و ساخت و ساز های رومیان در 26 سال قبل از میلاد مسیح از وسیله ای یاد شده است که توانایی حمل عمودی مصالح ساختمانی رومیان را داشته است بدون آن‌که قردی آن را حمل کند. اما در این جابه‌جایی از حیوانات یا نیروی انسان می‌شد.

استفاده از آسانسور برای جابه‌جایی نیروی های نظامی ماشین آلات سنگین معادن و… بیشینه تاریخی طولانی دارد که اگر بخواهیم بررسی کنیم به اوایل قرون وسطی خواهیم رسید.

پایه گذاری تکنولوژی بالا بر

اما پایه گذاری آسانسور امروزی را می‌‎توانیم به دانشمند و ریاضی دان بزرگ آقای آتوود نسبت داد، شیوه کار آسانسور مدرن توسط دانشمند ریاضی‌دان آتوود به این صورت بود ، دو وزنه که به یک نخ آویزان شده اند که روی یک فلکه وزنه های فوق به سمت بالا و پایین حرکت خواهند کرد.

بابررسی سازه های تاریخی به این موضوع پی خواهیم برد که ساخت بنا های مرتفع و چندین طبقه امکان پذیر بوده است اما یکی از مهم ترین دلایلی که سازه های بلند ساخته نشدند ایجاد پله هایی مرتفع با تعداد بالا بوده است.

اولین آسانسور ایمن

مشکل ساخت سازه های مرتفع و ساختمان های بسیار بلند همچنان پا بر جا بود که در سال 1845میلادی توسط یک مکانیک که اهل آمریکا بود و نام آن الیشا اوتیس بود، او با استفاده از قوانین فیزیک توانست اولین آسانسور ایمن را در نمایشگاهی در ایالت متحده آمریکا به نمایش عموم بگذارد.

انواع آسانسور

1- آسانسور کششی

آسانسور کششی

ساختار آسانسور کششی

کابل فولادی وظیفه اصلی را در آسانسور کششی برعهده دارد چند کابل کششی از سوی به آسانسور متصل شده اند و از سوی دیگر به وزنه آسانسور که به اصطلاح به آن قاب وزنه نیز می‌گویند؛ متصل هستند در میان راه از فلکه آسانسور استفاده شده است تا کابل های فولادی را بتواند جابه جا کند.

در آسانسور های کششی جنس وزنه بالابر چدن یا بتن است، میزان سنگینی وزنه آسانسور باید برابر اندازه وزن کابین آسانسور + نصف ظرفیت درون کابین باشد. همچنین باید این موضوع را در نظر داشت که وزن هر نفر در محاسبات آسانسور 75کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود.

موتور آسانسور کششی

در سیستم آسانسور کششی از موتور استفاده می‌شود که وظیفه باز کردن و یا جمع کردن سیم یا کابل فولادی را که بر روی فلکه قرار دارند برعهده دارد ، در آسانسور کششی معمولاً موتور آن را در بالا و یا در زیر آسانسور قرار می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسانسور کششی می‎‌توانید به صفحه بروید.

2- آسانسور هیدورلیکی

آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی به تازگی در حال تغییر سیستم آسانسور های سر تاسر جهان می‌باشد ، این نوع بالابر ها به دلیل داشتن سیستم متفاوت از موارد قدیمی مشابه ، هم هزینه کم تری خواهند داشت و هم تقریباً خرابی کم تری را در پی خواهند داشت.

استفاده از سیستم تکنولوژی فشار روغن و به کارگیری آن برای به حرکت در آوردن اتاق آسانسور و وزنه های آن سبب شده است تا علاوه بر هزینه کم از ایجاد صدای ناهنجار در ساختمان های چند طبقه خود داری شود ، اما از محدودیت های آسانسور یا بالابر هیدرولیکی می‌توانیم به سرعت کم و درنهایت کاربرد در سازه ، ساختمان و مجتمع هایی که زیر 5 طبقه دارند.

موتور آسانسور هیدرولیکی

در این نوع آسانبر به دلیل استفاده از روغن آسانسور برای جابه‌جایی آسانسور و وزنه های متصل به آن نیاز است موتور قوی تری داشته باشیم که بتواند به راحتی وزنه ها و کابین به همراه مسافران و یا بار خود را جابه‌جا کند.

موتور هایی که در روغن قوطه ور هستند، برای ایجاد نیروی محرکه استفاده می‌شوند؛ بسیاری از ساختمان های امروزی که زیر 5 طبقه دارند از این روش که ارزان و بدون دردسر تر است استفاده می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با آسانسور هیدرولیکی می‌توانید به صفحه بروید.

3- آسانسور وینچی (رانش مثبت)

آسانسور وینچی

آیا تا به حال ساختمان هایی را دیده اید که در حال تمیز کردن شیشه خود هستند و فردی بر روی یک بالابر قرار دارد و در ارتفاعات بسیار بالا مشغول به تمیز کردن شیشه های ساختمان است ، آسانسوری که به کارگر ساختمان برای تمیز کردن سطح بیرونی ساختمان و یا سازه های بلند کمک می‌کند آسانسور وینچی است. این آسانسور معمولاً در قسمت بیرونی سازه های بلند قرار دارد.

کاربرد آن هم عمدتاً جابه‌جایی افراد برای بهینه سازی تمیز سازی و… برج است.

طرز کار آسانسور وینچی

استفاده از زنجیر و طناب از جنس فولاد به طوری در آسانسور رانش مثبت قرار گرفته شده است که نیروی رانشی زمین تنها نیرویی است که به آن وارد می‌شود ؛ در اصل نیروی اصطحکاک در این آسانسور صفر می‌باشد به طوری که توسط نیروی جاذبه زمین دفع می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مزایا و معایب آسانسور وینجی یا رانش مثبت می‌توانید به صفحه بروید.

4- آسانسور مغناطیسی

همان طور که از نام بالابر آسانسور مغناطیسی پیدا است ، استفاده از نیروی بین قطب های مثبت منفی همانند یک آهن ربا ساز و کار اصلی آن را برعهده دارد ، ایجاد یک میدان مغناطیسی در بالابر که توسط نیروی الکتریکی (جریان برق) این میدان را باردار می‌کند و سبب حرکت در بین طبقات می‌شود و هر زمان با قطع برق میدان خنثی خواهد شد و نیروی آن برای جابه‌جایی وزنه و کابین صفر خواهد شد.

برای مشاهده مزایا و معایب آسانسور مغناطیسی به صفحه بروید.

5- آسانسور کارگاهی

آسانسور کارگاهی

استفاده از نیروی محرکه و تحمل وزن بسیاری بالا و داشتن ویژگی های دیگر سبب شده است تا به یک بالابر برای ساخت سازه های بلند و مرتفع مبدل شوند ، برای جابه‌جای مصالح ساختمانی از آسانسور کارگاهی می‌تواند کمک گرفت.

بالابر کارگاهی به صورتی تعبیه شده است که می‌تواند تا ارتفاع 500 متر از سطح زمین مصالح ساختمانی را برای تسریع در امر ساخت و ساز برج های بلند که معمولاً سال ها برای ساخت آن ها زمان می‌برد ارسال کند.

جالب است بدانید هرچه سازه رشد بیشتری می‌‎کند می‌توان آسانسور کارگاهی را اضافه نمود و به بالا برد این‌گونه است که سازه های بسیار بلند با تکنولوژی بالابر به راحتی در مدت زمان کم تر ساخته و بهره برداری می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد انواع آسانسور ، بالابر و آسانبر می‌توانید با مشاورین فروش آسانسور یاران در تماس باشید تا شما را در امر خرید راهنمایی کنند.