آسانسور هیدرولیکی متشکل از یک اتاقک و یک جَک که با فشار روغن برای جابه‌جایی مسافران در راستای افقی ساخته شده است، همیشه قدرت بالابر های خودرو که از نیروی روغن و هیدرولیک جک استفاده می‌کنند برای بالابردن انواع خودرو های سبک و سنگین دیده اید. مواردی که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت مزایا و معایب آسانسور هیدرولیکی ، موتور مناسب انواع آسانسور هیدرولیکی،قیمت آسانسور هیدرولیکی ، ارزش خرید نسبت به قیمت ، بهترین مکان های استفاده از آسانسور هیدرولیکی می‌باشد.

 معرفی آسانسور هیدرولیکی

ساز و کار آسانسور هیدرولیکی

ساز کار کلی آسانسور با روغن و جک

حال تصور کنید قدرت بسیار زیاد جک هیدرولیکی خودرو در صنعت ساخت آسانسور به کار گرفته شود و درنهایت توانایی حمل چند صد کیلو را در راستای عمودی خواهد داشت.

معایب آسانسور هیدرولیکی

درنگاه اول آسانسور هیدرولیکی به نظر می‌رسد بهترین نوع اسانسور باشد ، اما اشتباه نکنید این اتاقک متحرک که از قدرت هیدرولیک و جک برای جابه‌جایی کمک میگیرد دارای معایب بسیاری است. که آن را از دیگر مدل ها و طراحی آسانسور متمایز خواهد کرد. از معایب آسانسور هیدرولیکی می‌توانیم به کندی در جا به جایی اشاره کرد که به دلیل استفاده از روغن و جک حمل و نقل در راستای عمودی با سرعت کمی دشوار است به همین دلیل سرعت پایین تری نسبت به دیگر آسانسور ها دارند.

اما راه حل کند بودن آسانبر هیدرولیکی چیست؟ 

آیا واقعا راه حلی هم دارد یا خیر؟ به دلیل استفاده از روغن و یک موتور برای پمپاژ آن در راستای عمودی سبب شده است تا برای بالابردن سرعت در این راستا برای آسانسور هیدرولیکی نیاز به موتور های قدرتمند تری باشد ، استفاده از موتور قدرتمند تر برای پمپاژ و به حرکت در اوردن یک جَک بالا بر علاوه بر بالا تر بردن هزینه نصب ، سبب خرابی مدام دستگاه موتور آسانسور شما می‌شود. دلیل خرابی هم استفاده از تمام نیروی موتور نصب شده برای آسانسور شما برای رسیدن به سرعت بیشتر که با بالا بردن قدرت پمپاژ روغن در جک هیدرولیکی در حین حرکت است ، همان‌طور که در علم مکانیک می‌دانیم بالا رفتن قدرت در نهایت سبب بیشتر شدن اصطحلاک می‌شود؛ به همین دلیل موتور اسانسور هیدرولیکی شما ممکن است زود تر از حالت معمولا خراب شود. اما با این همه مشکل و معایب از این نوع اسانسور در کجا می‌توانیم استفاده کنیم؟ این که استفاده از آسانسور هیدرولیکی برای کجا و چه فضایی استفاده شود بستگی به شما و صد البته بستگی به مهندس ناظر و طراح شما دارد، چرا که استفاده از این نوع بالابر عمودی به دلیل پایین بودن سرعت در ساختمان و سازه هایی کاربرد دارد که دارای نهایتاً 5 طبقه می‌باشند و بیشتر از آن نیاز به سرعت بیشتر در راستای عمودی است.

موتور آسانسور هیدرولیکی

حال که با ساز و کار آسانسور های هیدرولیکی آشنا شده اید وقت آن رسیده است تا روش سنجش و استفاده موتور های این نوع اسانسور را بایک دیگر بررسی کنیم، ازانجا که قدرت تمامی اسان‌بر ها را با میزان کیلو وات موتور آن می‌سنجند ، اصولا برای آسانسور هیدرولیکی از موتور هایی با قدرت 1.2کیلووات در کم ترین حالت و 14.7 کیلووات در بیشترین حالت استفاده می‌کنند.

مزیت اسانسور هیدرولیکی

تا به اینجا تنها در مورد معایب هیدرولیکی صحبت کردم حال بیاید در مورد مزیت های آن هم کمی بیشتر بدانیم ، در ساخت آسانسور هیدرولیکی ابعاد چاه آسانسور به میزان 15 درصد کم تر است این موضوع سبب شده است تا میزان ابعاد و ارتفاع کابین 15 درصد نسبت به آسانسور کششی بیشتر باشد. دلیل این اختلاف در فاصله چاله زیر کابین جمع شدن جک آسانسور است که باعث میشه فاصله ای ایجاد شود و در نهایت سبب بیشتر شدن ارتفاع کابین می‌شود.

موتور اسانسور هیدرولیکی

elmo enging

نمونه موتور المو (انگلیسی:Elmo) ایتالیا

به دلیل پیدایش بالابرهیدرولیکی ، جکَ و پاور یونیت ها برای اولین بار درکشور ایتالیا که به سال1970میلادی بازمیگردد معمولاً موتور استفاده شده Elmo ایتالیا می‌باشد که یکی از بهترین برند ها برای تامین قدرت پایه و استقامتی در انواع جک های آسانسور هیدرولیکی محسوب می‌شود. آسانسور هیدرولیکی بسیار گزینه مناسبی برای ساختمان هایی با نهایتاً 5 طبقه می‌باشد ، به دلیل پایین بودن هزینه راه اندازی آن ، کم بودن خرج برای این حد طبقه و جا به جایی همین سبب شده است تا در ساختمان های مسکونی از آن استفاده شود.

قیمت موتور هیدرولیکی

قیمت موتور این نوع اسانسور بستگی به طبقات شما و میزان جابه‌جایی و استفاده شما از آسانسور در طی روز دارد ، برای مثال شما یک آسانسور هیدرولیکی را در داخل یک مجتمع تجاری 5 طبقه به کار میگیرد ، در این حالت باید رفت آمد زیادی باشد در آن مجتمع به دلیل تجاری بودن ، پس قطعات و موتوری که باید تهیه کنید باید از بهترین کیفیت برخوردار باشد و قدرت بالایی داشته باشد. باید از خنک کننده های مخصوصی در قسمت سیستم خنک سازی روغن استفاده شود تا در آیند آسانسور شما دچار مشکل نشود. اما بلعکس اگر در یک ساختمان 5 طبقه که نهایتاً 10 خانوارد در آن زندگی میکنند و جا به جایی آنچنانی در طی روز نخواهید داشت خب اصولا باید از موتور ضعیف تر که در خنک سازی سیستم روغن ضعیف تر عمل میکند استفاده کنید که قیمت ارزان تر دارد.
ellma

نمونه موتور المو ایتالیا با قدرت 4.4 کیلو وات برای آسانسور کششی

قیمت آسانسور هیدرولیکی

قسمت بعد که گاهاً افراد عادی و غیر متخصص به دنبال آن هستند قیمت یک آسانسور کامل به همراه قطعات و کابین و… ان هستند در این صورت باید دید قضا برای اجرای این نوع آسانسور وجود دارد ، در  حالت بعدی باید میزان خانوار و طبقات را بسنجیم و در قسمت آخر هم باید نوع کابین داخلی و طراحی آن توسط خریدار انتخاب شود. پس از طی شدن مراحل بالا برآورد هزینه یک آسانسور هیدرولیکی قابل محاسبه است ،اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید محاسبه دقیق قیمت تنها در صورتی امکان پذیر است که کارشناس مکان شما را بازدید کرده و بر اساس اون قیمت قطعی اعلام شود در غیر این صورت تمام قیمت های اعلام شده بدون کابین آسانسور که قیمت ثابت دارد ، غیر قابل استناد است بررسی باید صورت بگیرد سپس قیمت اعلام شود.
در صورت نیاز به خرید و یا استعلام قیمت انواع قطعات آسانسور هیدرولیکی می‌توانید با مشاورین شرکت تولیدی آسانسور یاران در تماس باشید تا شما را در امر خرید و راه اندازی راهنمایی کنند.  
   

گالری تصاویر آسانسور هیدرولیکی