پنل هوشمند آسانسور

مقدمه

پنل کارتی آسانسور، با استفاده از تکنولوژی کارت‌های هوشمند، به افراد مجوز ورود به طبقات مختلف را می‌دهد. این پنل آسانسور معمولاً با استفاده از سیستم‌های تشخیص کارت که شامل خواندن اطلاعات موجود در کارت است، قادر به تشخیص صحت و کاربری کارت‌هایی می‌باشند که توسط مالکان یا اشخاص مجاز دریافت شده‌اند. در نتیجه، فقط افرادی که دارای کارت معتبر هستند، می‌توانند از طبقات مختلف ساختمان استفاده کنند، که این امر باعث افزایش امنیت ساختمان می‌شود. شستی کارتی آسانسور یک سیستم امنیتی است که برای کنترل دسترسی به آسانسور و استفاده از آن استفاده می‌شود. شستی کارتی شامل یک دستگاه خواننده کارت الکترونیکی است که به طور معمول قرار داده شده در نزدیکی دربهای آسانسور است. با استفاده از شستی کارتی، تنها افرادی که دارای کارت مجاز هستند می‌توانند آسانسور را استفاده کنند.

پنل آسانسور هوشمند چیست؟

این آسانسور مخصوص و ویژه، بدون استفاده از تماس و یا به روش (RFID) ساخته و عرضه شده است. در واقع کاهش محدودیت های انسانی در کارکرد این آسانسور، از مهم ترین اهداف ساخت و طراحی آسانسور این مدل بوده است. که در کنار این عامل بتواند ویژگی ها و کاربرد آن را نیز بهبود ببخشد. البته که شرایط کلی طراحی و ساختار تشکیل دهنده این محصول، شباهت های زیادی با مدل های معمولی دارد. اما آنچه که این محصول را با سایر مدل ها متفاوت می کند، جزئیات کار شده در آن است. در واقع با کار گذاشتن دستگاه هوشمندی در پشت پانل این محصول، در بخش داخلی کابین قرار گرفته است. که بر اساس این پانل انجام کارهای مروبط به کلیدهای مجاز و همچنین خروجی کارت کاید انجام می شود. با توجه به این ساختار، در مدل های هوشمند افراد برای جابجایی در طبقات، باید از کارت مخصوص استفاده کنند. که این کار سبب افزایش امنتی و استفاده انحصاری ساکنان ساختمان می شود. به همین خاطر می توان به راحتی از ورود افراد غریبه نیز جلوگیری کرد. ضمن اینکه این محصول با سایر قسمت های هوشمند مانند آیفون تصویری، پارکینگ، قفل های هوشمند و … نیز می تواند در ارتباط باشد. همچنین صرفه جویی در زمان، زیبایی و خاص بودن، افزایش بهداشت و… از مزیت های استفاده از این نوع محصول می باشد. که در ادامه بیشتر درمورد این ویژگی ها توضیح خواهیم داد.

مدل های پنل و شستی کارتی آسانسور

مدل‌های شستی کارتی معمولاً بر اساس نیازهای ویژه هر سازمان یا ساختمان تنظیم می‌شوند. برخی از مدل های این محصول عبارتند از: مدل دستی: در این مدل، عامل امنیت یا نگهبان از داخل آسانسور استفاده می‌کند تا کارت را جمع آوری کند و در سیستم حذف کند. سپس با استفاده از کارت گذر و نصب شده در دستگاه خواننده کارت، آسانسور قابل استفاده خواهد بود. مدل الکترونیکی: این مدل از تکنولوژی الکترونیکی استفاده می‌کند تا کارت ها را خوانده و تشخیص دهد. در اینجا، کاربران می‌توانند کارت های خود را بر روی دستگاه خواننده کارت قرار داده و سپس آسانسور را برای دسترسی به طبقه مورد نظر استفاده کنند. مدل بی‌سیم: در این مدل، دستگاه خواننده کارت بی‌سیم است و با استفاده از تکنولوژی بی‌سیم، ارتباط با سیستم کنترل آسانسور برقرار می‌کند. این نوع مدل می‌تواند به راحتی در ساختمان های قدیمی یا بدون نیاز به کابل‌کشی نصب شود. مدل هوشمند: این مدل از تکنولوژی های هوشمند استفاده می‌کند تا علاوه بر استفاده از کارت ها، امکانات دیگری را نیز فراهم کند. مثلاً می‌تواند تشخیص دهد که کدام کاربران مجاز هستند و به آنها دسترسی دهد و یا بتواند گزارشاتی از استفاده آسانسور تهیه کند.

برتری پنل آسانسورهای هوشمند نسبت به مدل های معمولی

همان طور که تا به اینجا با مدل های هوشمند بیشتر آشنا شدید، می خواهیم به تفاوت ها و به نوعی برتری این مدل نسبت به آسانسورهای معمولی بپردازیم. چرا که با توجه به برتری مدل های هوشمند می توان دریافت که برای ساختمان ما مدل معمولی بهتر است یا هوشمند. البته که مدل های هوشمند زیبایی، کارایی و ویژگی های بیشتری دارند. اما گاهی ممکن است به دلیل هزینه بیشتر افراد قادر به تهیه آن نباشند. ضمن اینکه در برخی از ساختمان ها نیز باید شرایط استفاده از مدل های هوشمند فراهم باشد. به همین خاطر در ادامه به 5 دلیل اصلی انتخاب مدل های هشومند در مقایسه با آسانسورهای معمولی می پردازیم.
• امکان پاک کردن و تعریف کارت ها به وسیله کارت اصلی و کلیدی
• استفاده از ولتاژهای ورودی متغیر 18 تا 30 ولت DC
• امکان تعریف بیشتر از 400 کارت مجاز برای استفاده از آسانسور
• همخوانی با کارت های 125KHz رایج در ایران، که می توان به راحتی کارت های مخصوص آن را پیدا و استفاده کرد.
• قابلیت امکان نصب دستگاه هوشمند، در داخل کابین آسانسور و همچنین در قسمت پشت پنل شستی مهم ترین امکانات پنل آسانسورهای هوشمند شاید یکی از جذاب ترین و مهیج ترین بخش این آسانسورها، امکاناتی است که در آن ها به کار رفته است. چرا که این اجزا و قطعات مخصوصی هستند که سبب وجه تمایز یک آسانسور با مدل دیگر می شود. عاملی که می توان در آسانسورهای لاکچری و لوکس نیز مشاهده کرد. که از طراحی منحصر به فرد فضا داخلی کابین گرفته، تا پنل های شستی مخصوص، کابین سازی حرفه ای و … که همگی در این امر موثر هستند. و در واقع سبب افزایش کیفیت و کارایی آساسنور و در نتیجه افزایش رفاه و امنتی مسافران می شود. همچنین در ساخت و طراحی انواع آسانسور هوشمند نیز امکاناتی وجود دارد، که سبب تمایز این مدل با آسانسورهای معمولی شده است. که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

امکان کنترل از طریق اپلیکیشن

شاید این ویژگی بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. کنترل کردن آسانسور آن هم با گوشی تلفن همراه! در واقع این کاربرد برای هدایت بهتر مسافران و یا مهمانان به طبقه مورد نظر است. وقتی که اولین بار مهمانی به ساختمان شما وارد می شود، شما می توانید از طریق کنترل از راه دور، مهمان خود را به طبقه مورد نظر هدایت کنید. همچنین یکی دیگر از ویژگی های موجود در این رابطه، به زمان قطع برق بازمیگردد. جایی که به جای قطع کردن دستی آسانسور، می توانیم با استفاده از پلیکشین مخصوص این کار، آسانسور را به وصتر کامل غیر فعال کنیم. این ویژگی یکی از مهم ترین مزیت هایی است که در آسانسور هوشمند وجود داشته و بسیار می تواند کلیدی و البته برای افراد کاربردی باشد. از ویژگی‌های جالب و کاربردی آسانسور‌های هوشمند می‌توان به کنترل آن توسط اپلیکیشن اشاره‌کرد. هنگامی‌که قصد ترک خانه را دارید یا قرار است مهمان داشته باشید، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن، آسانسور را به طبقه موردنظر احضار کنید. با این کار دیگر نیازی نیست زمان شما صرف انتظار برای آمدن آسانسور شود. مهمانان و اشخاصی که برای اولین‌بار به خانه شما می‌آیند احتمالا طبقه خانه شما را نمی‌دانند. با احضار آسانسور توسط شما به طبقه همکف مهمانان سوار آسانسور می‌شوند. سپس بدون نیاز به فشردن هیچ دکمه‌ای آسانسور مهمانان را به طبقه‌ای که در آن حضور دارید، انتقال ‌می‌دهد. خرابی آسانسور یکی از مشکلات رایج ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و تجاری است. هنگام خرابی اگر شخصی سوار آسانسور شود احتمال این‌که دچار آسیب‌های جدی شود، وجود دارد. کاری که معمولا بعد از خرابی آسانسور انجام می‌دهند، قطع جریان برق است. با این کار از به خطرافتادن جان ساکنین، جلوگیری می‌شود. در آسانسورهای هوشمند دیگر نیازی به قطع دستی جریان برق و … نیست. تنها با استفاده از اپلیکیشن خانه هوشمند می‌توانید آسانسور را به‌طور کامل غیرفعال کنید.

استفاده از قابلیت دستیار صوتی

یکی دیگر از ویژگی های به کار رفته در مدل های هوشمند، بهره گیری از دستیار یا مترجم صوتی می باشد. که به شکلی پیش فرض و سخنگو نکات لازم را گوش می کند. امروزه با افزایش تکنولوژی در صنایع مختلف، استفاده از این ربات ها و این شیوه ها را به شکل قابل توجهی افزایش داده است. امری که سبب شده تا از آن ها در سمت های مختلفی استفاده شده و بازخورد مناسبی را نیز از مسافران و مصرف کنتدگان داشته است. ضمن اینکه اجزا و سیستم های صوتی به کار رفته در داخل کابین ها بسیار هوشمند بوده و دارای کم ترین ضریب خطا می باشند. امروزه نه تنها این بخش، بلکه سایر قسمت ها و المان های داخل کابین بهبود یافته، و مکانیزم های استفاده برای درب ها نیز از بهترین ها می باشند.

افزایش سطح بهداشت و امنیت ساختمان

یکی از مواردی که مخصوصا در زمان بیماری همه گیر کرونا بسیار شایع بود، عدم لمس محیط های بیرونی به منظور پیشگیری از انتقال ویروس بود. همین امر سبب شده تا پیش از بیش استفاده از انواع آسانسور هوشمند و کنترل خودکار آن ها به چشم بیاید. چرا که در این مدل ها نیازی به لمس کنترل ها و کلیدهای شستی وجود نداشته، و با استفاده از کارت مخصوص می توان به طبقه مورد نظر حرکت کرد. که این امر و استفاده از این سبک تکنولوژی سبب افزایش سطح بهداشتی و سلامت افراد حاضر در جامعه می شود. اما شاید یکی از مهم ترین ویژگی هایی که سبب استفاده از این مدل از بالابرهای خودکار و هوشمند می شود، افزایش چشمگیر ایمنی است. در واقع به دلیل اینکه استفاده از آسانسور در ساختمان های مسکونی و یا حتی اداری محدود به افرادی خاص می شود، می توان به راحتی از ورود افراد غریبه و بیگانه به داخل ساختمان جلوگیری کرد. چرا که تنها می توان با استفاده از کارت مخصوص و تنها به طبقه تعیین شده برای هر کارت مراجعه کرد. که این ویژگی سطح کنترل امنیت ساختمان را نیز با استفاده از این مدل از آسانسورها افزایش می دهد. برای این کار نیز تمامی قطعات آسانسور به کار ر فته در آن بروز بوده و قابلیت اجرای چنین برنامه ای را دارا هستند. تعامل و هماهنگی با سایر بخش های هوشمند ساختمان از جمله دیگر امکانات جالبی که مدل های هوشمند و بروز دارا هستند، امکان هماهنگی و تعامل آن با سایر بخش های دیجیتالی و هوشمند خانه می باشد. در واقع می توان آسانسورها را با بخش پارکینگ، قفل ها، آیفون های درب و … هماهنگ کرد. به طور مثال پس از ورود شما به بخش پارکینگ که با باز شدن اتوماتیک درب همراه است، سبب حرکت آسانسور به طبقه همکف می شود. به همین منظور این عامل می تواند پس از باز شدن آیفون نیز انجام شود. و آسانسور به شکلی پیش فرض به سمت طبقه همکف حرکت کرده تا فرد دیگر منتظر رسیدن آسانسور نباشد. در ساختمان‌هایی که معمولا خلوت هستند و ساکنین آن بیشتر مواقع در مسافرت به سر می‌برند، معمولا میزان سرقت بالاتر است. آسانسورهای هوشمند هنگام فعال بودن سناریو خروج و مسافرت، دیگر به آن طبقه مراجعه نمی‌کنند. چون کسی‌که قصد دارد به طبقه‌ای مراجعه کند که ساکنین آن در خانه نیستند، معمولا نیتی جز خرابکاری و سرقت ندارد. استفاده از کارت برای بازشدن درب آسانسور نیز یکی از راه‌های پیشگیری از سرقت است. با این کار صرفا کسانی می‌توانند سوار آسانسور شوند که مجوز ورود را داشته‌باشند. بعد از باز شدن در نیز نیازی به وارد کردن طبقه‌ای که می‌خواهید در آن حضور یابید نیست. آسانسور هوشمند از روی اطلاعات کارت می‌تواند تشخیص دهد که شما ساکن کدام طبقه هستید. این ویژگی البته بیشتر برای مکان‌های امنیتی مناسب‌تر است و برای استفاده در خانه‌های آپارتمانی معمولی توصیه نمی‌شود. مجموع این عوامل باعث می‌شود تا سارقین نتوانند سوار آسانسور شوند. اگر سارقین به‌هر نحوی سوار آسانسور شوند، در صورت فعال‌شدن هشدارهای امنیتی در ها قفل می‌شوند تا پلیس خود را به محل سرقت برساند.

پنل کارتی

شستی کارتی آسانسور نقش بسیار مهمی در راحتی و امنیت حرکت در ساختمان‌ها دارد، ضرورت توجه به جنبه‌های فنی، امنیتی و عملکردی آن بسیار مهم است. پنل کارتی آسانسور از تکنولوژی کارت‌های RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) برای تشخیص و شناسایی کاربران استفاده می‌کند. هر کاربر مجهز به یک کارت RFID است که اطلاعات شناسایی او را در بر دارد. با قرار دادن کارت در قاری مربوطه، پنل کارتی آسانسور تشخیص می‌دهد و اجازه ورود به آسانسور را به کاربر می‌دهد. این سیستم امکاناتی مانند کنترل دسترسی، ثبت وقت ورود و خروج، تنظیمات قفل‌ها و محدودیت‌ها برای کاربران را فراهم می‌کند. به علاوه، این پنل می‌تواند اطلاعاتی در مورد میزان استفاده، عملکرد و وضعیت آسانسورها را نیز نمایش دهد در خرید پنل‌های کارتی آسانسور، موارد زیر را در نظر بگیرید:
1. استانداردها: اطمینان حاصل کنید که پنل کارتی با استانداردهای مربوطه سازگار است، مانند استاندارد EN 81-70 که برای آسانسورها و دستگاه‌های بالابری استفاده می‌شود.
2. تعداد کارت‌ها: مطمئن شوید که تعداد کارت‌ها در پنل کافی است تا نیازهای شما را پوشش دهد. همچنین، بررسی کنید که آیا امکان افزودن و حذف کارت‌ها به سیستم وجود دارد یا خیر.
3. قابلیت اتصال: بررسی کنید که پنل کارتی آسانسور با سایر اجزا و تجهیزات سیستم شما سازگار است و قابلیت اتصال به آن‌ها را دارد. به عنوان مثال، اتصال به سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یا سیستم کنترل دسترسی.
4. امنیت: امنیت یکی از جنبه‌های حیاتی در شستی کارتی آسانسور است. اطمینان حاصل کنید که سیستم دارای ویژگی‌های امنیتی مانند رمزنگاری قوی، محدودیت دسترسی و ثبت اطلاعات استفاده است.
5. پشتیبانی فنی: یکی از عوامل مهم در خرید پنل کارتی آسانسور، پشتیبانی فنی مناسب است. اطمینان حاصل کنید که شرکت تولید کننده یا فروشنده قادر به ارائه پشتیبانی فنی، بروزرسانی نرم‌افزاری و قطعات یدکی است.
6. هزینه: قیمت پنل کارتی آسانسور نیز یکی از عوامل مهم در انتخاب آن است. مقایسه قیمت و عملکرد مختلف پنل‌ها را انجام دهید و تصمیم خرید را بر اساس نیازها و بودجه‌ی خود بگیرید.

خرید شستی کارتی

در خرید شستی کارتی آسانسور، نکات زیر را ممکن است بخواهید در نظر بگیرید:
• کیفیت: از اهمیت بالایی برخوردار است که شستی کارتی با کیفیت و استانداردهای لازم را انتخاب کنید. این مورد به منظور بالا بردن ایمنی و عمر مفید طولانی شاسی اهمیت دارد.
• تأمین‌کننده معتبر: از شرکت‌ها و فروشگاه‌های معتبر و قابل اعتماد خرید کنید. اطمینان حاصل کنید که تأمین‌کننده شما در زمینه فروش قطعات آسانسور تجربه و شهرت دارد.
• سازگاری: اطمینان حاصل کنید که شستی آسانسور مورد نظر با مدل و نوع آسانسور شما سازگار است. بررسی کنید که آیا شاسی کارتی با مشخصات فنی و نصبی آسانسور شما همخوانی دارد.
• قیمت: مقایسه قیمت‌ها در بازار مختلف را انجام دهید تا بهترین قیمت را برای خرید شاسی کارتی بدست آورید. همچنین، توجه کنید که قیمت پایین همراه با کیفیت پایین نیز همیشه مناسب نیست.
• خدمات پس از فروش: بررسی کنید که تأمین‌کننده شاسی کارتی، خدمات پس از فروش مناسبی را ارائه می‌دهد؛ از جمله گارانتی، تعمیر و نگهداری.
• استانداردها و مجوزها: اطمینان حاصل کنید که شاسی کارتی مورد نظر شما استانداردها و مجوزهای لازم را دارا است و با مقررات مربوطه سازگار است.

دستگاه کنترل کننده دسترسی به آسانسور

یکی دیگر از ویژگی های بارز موجود در انواع آسانسور هوشمند، قابلیت استفاده از امکانات محدودکننده است. در واقع این ویژگی سبب می شود تا با برخی از شرایط و توسط افراد محدودی از آسانسور استفاده کرد. که خب این امر امنیت ساختمان را افزایش داده و همچنین سبب کنترل بهتر محیط نیز می شود. در واقع در این مدل ها با استفاده از کارت ها و تگ های مخصوص می توان به این قابلیت دست یافت. که این امر از دو طریق قابلیت نصب و اجرا در آسانسور دارد. یکی از روش ها استفاده از کلید نوع فراخوانی طبقات بوده، و دومین شیوه نیز استفاده از قسمت پنل پشتی آسانسور برای نصب این بخش می باشد. که البته با توجه به اهمیت ظاهر داخلی کابین، استفاده از روش دوم توصیه می شود. چرا که قطعه ای مشخص نبوده و در پشت پنل مخفی می شود. یکی دیگر از نکات این بخش این است که در صورت نصب این قطعه در قسمت پشتی پنل، می توان با سیم کشی و برقرای تماس، امکان ارتباط بین آن و قسمت تابلو فرمان را نیز فراهم کرد. به همین دلیل با استفاده از این سیستم با کیفیت و جذاب، تنها افرادی که کارت مخصوص دارند، می توانند از آسانسور استفاده کنند. ضمن اینکه در اکثر مواقع در این شرایط افراد با کارت مخصوص یا کد خود، تنها می توانند به طبقه مجاز در نظر گرفته شده برای خود بروند. به همین خاطر کنترل افراد کامل کنترل شده بوده و رفت و آمد آسانسور برای افراد تعیین شده کاملا مشخص می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *