مقدمه

نوعی کابل تخت می باشدکه ارتباط دهنده بین تابلو فرمان اسانسور و کابین است که همواره در حال حرکت است و باید از جنس مرغوب ومستحکم و انعطاف پذیر باشد.تراول کابل چند رشته رشته سیم برق می باشد که که ترمینال های تابلو فرمان را به جعبه رویتریون روی کابین ربط می دهد.کابلی که از یک سو به تابلو فرمان و از طرف دیگر به زیرکابین متصل است و با آسانسور بالا و پایین رفته و وظیفه ارتباط بین کابین و مدار کنترل را دارد.کمترشدن این کابل باعث صرفه جویی در هزینه نصب می شود اما کمتر از 12 رشته باعث سبکی و گره خوردن ان می شود. تراول کابل انتقال دادن دستور عملکرد اسانسور بین اجزا ان را بر عهده دارد

تراول کابل آسانسور و عملکرد آن

در پاسخ به این سوال که تراول کابل آسانسور چیست؟ باید بگوییم که؛ این قطعه از آسانسور، در واقع یک راه ارتباطی بین کابل آسانسور و دستگاه کنترل کننده آسانسور می‌باشد که در اتاق آسانسور قرار داده میشود. تراول کابل آسانسور، به صورت مداوم در حرکت است و به همین علت باید انعطافپذیری و استحکام مناسبی داشته باشد. به بیان دیگر، میتوانیم بگوئیم که؛ تراول کابل آسانسور یک راه ارتباطی حیاتی میان کابین آسانسور و مدار کنترل آن ایجاد میکند. در آسانسورها به صورت متداول، اطلاعات سیگنال از طریق تراول کابل آسانسور منتقل میشوند، به صورتی که سیگنال‌ها و درخواست‌ها از کابین آسانسور به تابلو فرمان آسانسور منتقل شده و پس از پردازش توسط تابلو فرمان به موتور آسانسور انتقال می‌یابند. همچنین برای تکمیل تعریف تراول کابل آسانسور، این نکته را باید اضافه کنیم که؛ این نوع کابل، نوعی کابل هدایتی است و از چندین رشته تشکیل شده است و در آسانسور به صورت 12، 18 ،20 و 24 رشته مورد استفاده قرار می‌گیرد که پر مصرف‌ترین نوع تراول کابل در آسانسور، تراول کابل 24 رشته‌ای است. این قطعه، دستورات تابلو فرمان آسانسور را به کابین مخابره میکند تا آسانسور بتواند به مقصد مورد نظر خود حرکت کند. طول عمر این کابلها بسته به نوع آن‌ها، بین 10 تا 15 سال متغیر خواهد بود.

بهترین برندهای تراول کابل آسانسور

در این بخش، برخی از بهترین برندهای تراول کابل آسانسور معرفی شدهاند که شما با مطالعه آنها، میتوانید مناسبترین گزینه را برای آسانسور خود انتخاب نمائید! تراول کابل ایتالیا برند تراول کابل ICC، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین برندهای تراول کابل در سراسر دنیا شناخته میشود! کیفیت و استحکام تراول کابلهای برند ICC، بسیار بالا هستند و همین موضوع سبب شده است تا مردم آن را برای نصب در آسانسورهای خود انتخاب کنند. یکی دیگر از ویژگیهای مهم تراول کابل ایتالیا، انعطافپذیر بودن آن است. از این رو، میتوان از آن در انواع پروژههای اداری، تجاری و مسکونی، استفاده نمود. تراول کابل دت وایلر سوئیس یکی دیگر از برترین برندهایی که به طراحی و تولید تراول کابل آسانسور میپردازد، دت وایلر سوئیس است. این برند، محصولات خود را به کشور ایران وارد میکند و شما میتوانید از طریق نمایندگیهای معتبر و مطرح آن در سطح کشور، محصولات مورد نظر خود را تهیه فرمائید. تراول کابلهای دت وایلر، تماما از جنس مس ساخته شدهاند و همچنین، در روند ساخت آنها از PVC مرغوب استفاده میشود. تراول کابلهای دت وایلر معمولا از انعطاف بالایی برخوردار هستند و طول عمر بالایی نیز دارند. شما میتوانید تراول کابل دت وایلر را در دو نوع 18 و 20 رشته تهیه کنید. تراول کابل MKS ترکیه این محصول نیز همانند تراول کابل قبلی، تماما از جنس مس ساخته میشود. برخی از ویژگیهای مهم این تراول کابل، شامل انعطافپذیری و مقاومت بالا هستند که سبب میشوند تراول کابل برند MKS ترکیه، در پروژههای مهم و سنگین مورد استفاده قرار گیرد. تراول کابل MKS، از انواع مختلف بکسلدار و شیلدردار برخوردار است و شما میتوانید نسبت به نوع پروژه و نیاز ساختمان مورد نظر، هر یک را انتخاب نمائید. در روند طراحی و تولید تراول کابل MKS، از روکشهای به خصوصی استفاده میشود که سبب میشوند تا انعطاف این تراول کابل افزایش پیدا کند. تراول کابل فوپا یکی دیگر از برترین برندهای وارداتی تراول کابل، فوپا است! محصولات این برند، توسط متخصصین و تکنسینهای کشور ترکیه طراحی و به بازار عرضه میشوند. تراول کابل فوپا، از جنس مس ساخته میشود. تمامی موادی که در روند ساخت این تراول کابل بکار برده میشوند، مرغوب هستند. اگر به دنبال تراول کابلی هستید که مقاومت بالایی در برابر انواع عوامل محیطی از جمله؛ رطوبت، گرد و غبار داشته باشد؛ ما تراول کابل فوپا را به شما پیشنهاد میکنیم! تراول کابل بهران این برند، به عنوان یکی از پرفروشترین و محبوبترین برندهای ایرانی شناخته میشود که تراول کابلهای مرغوب و باکیفیتی را به بازار عرضه میدارد. استحکام و انعطافپذیری بالا، از ویژگیهای بارز محصولات این برند هستند. با توجه به اینکه تراول کابل از یک سمت به زیر کابین آسانسور و از سمت دیگر به تابلو فرمان آسانسور متصل است و دائما در حال حرکت میباشد، باید از مقاومت و دوام بالایی برخوردار باشد تا به خوبی بتواند ارتباط بین کابین آسانسور و مدار کنترل را مدیریت نماید. تراول کابل گلشنی اگر به دنبال تراول کابلی هستید که بتواند به خوبی ارتباط بین تابلو فرمان و کابین را برقرار کند، تراول کابل برند گلشنی یکی از بهترین محصولات است! تراول کابلهای این برند در جنسها و متریالهای مختلفی ساخته و به فروش میرسند. بهتر است برای نصب و راهاندازی آسانسور، از تراول کابل 24 رشته استفاده شود تا مقاومت بیشتری داشته و از طول عمر بالاتری برخوردار باشد.

متریال تراول کابل آسانسور چیست؟

برای ساخت تراول کابل آسانسور باید از متریال با مرغوبیت بالا استفاده کرد. از آنجایی که این کابل با کابین همواره در حال حرکت است، بنابراین استهلاک بالایی خواهد داشت و عدم استفاده از متریال مناسب و مرغوب باعث کوتاه شدن عمر و لزوم تعویض مجدد آن را فراهم می ‌آورد. امروزه از جعبه کاردک به عنوان یک بخش کمکی برای تسهیل کار کابل تراول و همچنین جلوگیری از استهلاک آن استفاده می ‌شود. با استفاده از جعبه کاردک نیاز به متراژ کمتری از کابل تراول خواهید داشت. اگر به فکر کابل تراول برای یک پروژه ساختمانی عظیم با طبقات زیاد هستید؛ بهتر است که برای خرید جعبه کاردک نیز اقدام کنید. طریقه محاسبه طول تراول کابل آسانسور محاسبه طول تراول کابل آسانسور کاری بسیار تخصصی است و پیشنهاد می ‌شود اگر در این زمینه صاحب نظر و متخصص نیستید خودتان به محاسبه طول نپردازید. با این وجود فرمول اصلی برای محاسبه طول تراول کابل آسانسور به شرح زیر است. طول کابل = (تعداد توقف * ۳.۲) + ۱۱ توجه داشته باشید که برای نسب این کابل باید از بست مخصوص آن استفاده کرد. این بست‌ها برای محکم سازی کابل تراول طراحی شده تا از تکان‌های احتمالی و ناخواسته آن جلوگیری کنند. استفاده از بست‌ های مخصوص علاوه بر بالا بردن ایمنی کار برای استاندارد بودن آن لازم و ضروری است.

محاسبه متراژ مورد نیاز تراول کابل آسانسور

کاردکها در تابلو فرمان آسانسور، شبیه به تراول کابل عمل میکنند و به جهت صرفه‌جویی در هزینهها از یک کاردک در کنار تراول کابل استفاده میشود. جهت محاسبه متراژ مورد نیاز تراول کابل آسانسور، باید تعداد توقف آسانسور را در 3.2 ضرب کرد و جواب را با 11 جمع کرد. تعداد کمتر این کابل موجب کاهش هزینه میشود؛ اما نباید کمتر از 12 رشته باشد تا دچار گره خوردن نشود. این کابلها در تعداد 4، 8، 12، 16، 20 و 24 رشته موجود هستند و همچنین، در رشتهها از نخهای نایلونی بسیار قویی و محکمی استفاده میشود. تراول کابل آسانسور دارای یک وزن استاندارد و یکسان است که برای تمام تراول کابل‌ها صدق میکند و اگر جز این باشد کابل مورد نظر استاندارد و باکیفیت محسوب نمی‌شود. در مورد وزن استاندارد تراول کابل باید گفت که؛ وزن استاندارد در هر اینچ از این کابل، باید برابر با 0.09 کیلوگرم باشد.

انواع تراول کابل آسانسور

رشته ‌های تراول کابل آسانسور انواع متفاوتی داشته و بر اساس موارد مختلفی طبقه بندی می‌ شوند. در ادامه به معرفی برخی از انواع تراول کابل آسانسور می ‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس شکل

تراول کابل آسانسور بر اساس شکل به دو دسته گرد و تخت طبقه بندی می‌شوند. نوع گرد این کابل ‌ها دارای رشته ‌های بسیار زیادی هستند که به طور منظم به دور یک عضو مرکزی پیچیده شده ‌اند. تعداداین رشته‌ های هدایتی در برخی موارد به ۱۲۰ عدد می ‌رسد. این نوع کابل انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و محصول بسیار مناسب و مرغوبی برای آسانسور مناسب برای مکان‌ های پر رفت و آمد می‌ باشد. همچنین در ساختمان ‌های بلند که سرعت جا به جایی آسانسور بسیار مهم است، از این نوع کابل استفاده می‌ شود. در نوع دوم که کابل های تخت هستند؛ معمولا کابل ‌ها به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته و در آخر یک لایه محافظتی روی آن‌ها قرار می‌ گیرد. در این نوع کابل ممکن است که رشته‌های هدایتی به صورت گرد دور هم قرار گرفته و به شکل استوانه در ‌آیند. این استوانه‌های ظریف به صورت موازی در کنار هم قرار ‌گیرند و در نهایت یک روکش پلاستیکی به عنوان محافظ روی سیم ها قرار گرفته و مثل حفاظ عمل می کنند. در ساختمان‌ های معمولی و آپارتمانی که ارتفاع زیادی نداشته و استفاده از آن ‌ها در حد معمول و نه بیش از حد می‌ باشد، عموما از این نوع کابل استفاده می ‌شود. انواع تراول کابل آسانسور بر اساس تعداد رشته تراول کابل آسانسور بر اساس رشته به دسته ‌های ۴، ۸، ۱۲، ۱۶، ۲۰، ۲۴ رشته تقسیم بندی می ‌شوند. باید گفت که متداول ‌ترین نوع کابل تراول بر اساس تعداد رشته دسته ‌های ۱۲، ۲۰ و ۲۴ رشته هستند. تصمیم گیری برای انتخاب تعداد رشته کابل به میزان استفاده و کاربرد آسانسور شما بستگی دارد. واضح است که هر چه طبقات ساختمان و استفاده بیشتر باشد، به تعداد رشته های کابل افزوده می شود.

انواع تراول کابل آسانسور از لحاظ جنس

در ساخت انواع تراول کابل آسانسور از مواد اولیه بسیاری استفاده می‌ شود؛ اما اولین و اصلی ‌ترین ماده تشکیل دهنده آن با ماده تشکیل دهنده سیم‌ های مسی یکسان است. کابل‌های تراول عموما به صورت نیمه مسی، تمام مسی و یا آلومینیومی ساخته می‌شوند. عموما سیم های نیمه مسی محبوبیت بیشتری دارند.

معرفی انواع تراول کابل آسانسور

تراول کابل آسانسور را از لحاظ ویژگیهای مختلفی طبقهبندی میکنند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است. اولین دسته‌بندی انواع تراول کابل، بر اساس شکل ظاهری آن‌ها است! تراول کابل‌ها می‌توانند ساختاری تخت یا گرد داشته باشند. تراول کابلهای گرد معمولا از رشتههای هدایتی مختلفی تشکیل شدهاند که دور یک عضو مرکزی پیچیده شدهاند. معمولا تعداد رشتههایی که در این کابلها استفاده میشود، بسیار زیاد و حدود 120 عدد است. همچنین این نوع کابلها، انعطافپذیری بالایی دارند. در تراول کابلهای تخت، هر کدام از تک رشتهها به صورت موازی کنار هم قرار میگیرند و یا چندین رشته که به صورت گرد کنار هم قرار گرفتهاند، موازی با دیگر مجموعه رشتههای گرد قرار میگیرند و در نهایت با ورقه و یا صفحه محافظتی پوشانده میشوند. انتخاب هر یک از این نوع رشتهها، براساس قیمت و کاربرد آن‌ها خواهد بود. به عنوان مثال؛ در آسانسورهایی که در ارتفاعات کم تردد میکنند، تراول کابلهای تخت، بیشتر استفاده میشوند؛ اما در آسانسورهایی که باید ارتفاع طولانی را بالا و پایین بروند و سرعت در آن‌ها مهمتر است، از تراول کابلهای گرد استفاده میکنند. دسته‌بندی بعدی انواع تراول کابل آسانسور، بر اساس تعداد رشته آن‌ها است. به طور معمول تراول کابلهای تخت در انواع ۴، ۸، ۱۲، ۱۶، ۲۰ و ۲۴ رشتهای تولید میشوند و با توجه به مشخصات آسانسور معمولا انواع ۱۲، ۲۰ و ۲۴ رشتهای متداولتر هستند و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. آخرین دسته از انواع تراول کابل آسانسور، با توجه به جنس آن‌ها طبقه‌بندی می‌شود. در ساخت تراول کابل از متریال‌های مختلفی استفاده میشود؛ اما به صورت کلی، تراول کابل را بر اساس جنس در دستههای آلومینیوم(cca)، مسواره(نیمه مس) و تمام مس تقسیمبندی میکنند. همچنین، نکات دیگری در مورد ساختار کابل تراول آسانسور وجود دارد. در ساختار تراول کابل، رشتهای از نخ نایلونی بسیار محکم وجود دارد که باعث افزایش استقامت کابل و طول عمر آن میشود. برای آسانسورهایی با سرعت بالا یا ارتفاع بیشتر، پوشش تراول کابل ضخیمتر بوده و در بافت آن از رشتههای مقاوم در برابر کشش و تنش استفاده میشود. این گونه کابلها معمولا با رشتههایی از سیم بکسل تجهیز میشوند که پیش از این، آن‌ها را در ساختار تراول کابلهای گرد معرفی کردیم. فاکتورهای موثر در قیمت تراول کابل آسانسور قیمت هیچ یک از قطعات آسانسور یکسان نیست و همچنین، هزینه مورد نیاز برای تهیه آن‌ها با توجه به عوامل و عناصر مختلفی، تغییر می‌کند. به عنوان برخی از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت تراول کابل آسانسور، باید به موارد زیر اشاره کرد:
• برند شرکت سازنده
• کیفیت ساخت
• میزان خلوص مس
• مشخصات فنی
• محصول کدام کشور
• متراژ تراول کابل

خرید تراول کابل آسانسور

جهت خرید تراول کابل آسانسور، موتور آسانسور و دیگر قطعات آسانسور باکیفیت و متناسب مورد نظر خود، میتوانید از طریق فروشگاه آنلاین قطعات آسانسور و پله برقی کلمان اقدام کنید! شرکت بازرگانی آسانسور کلمان با بیش از 10 سال سابقه درخشان فعالیت در حوزه صنعت آسانسور، با ارائه انواع تجهیزات آسانسور با قیمت مناسب، کیفیت بالا و ضمانت در حال خدمترسانی به شما هموطنان عزیز است. وظایف تراول کابل آسانسور تراول کابل آسانسور قطعه‌ای است که، در مراحل پایانی نصب بر روی آسانسور تعبیه میشود. این قطعه اهمیت زیادی در کارکرد صحیح آسانسور دارد و باید به درستی بر روی آسانسور نصب شود. این قطعه، در واقع پلی برای برقراری ارتباط بین کابین آسانسور با تابلو فرمان آسانسور میباشد. تراول کابل در آسانسور، وظایف متعددی را بر عهده دارد که مهمترین آن‌ها، انتقال دستورات آسانسور به سایر بخشها است. هر چقدر کیفیت این قطعه بالاتر باشد، قاعدتا طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت. هر چند طول عمر مفید این قطعه مشخص میباشد و پس از به پایان رسیدن تاریخ آن، باید تعویض شود. درون این کابل، رشته نخهای پلاستیکی قرار می‌گیرند که رشتههای سیمی از درون آنها رد شده است. این سیم‌ها، باعث افزایش طول عمر تراول کابل و همچنین استقامت و استحکام آن‌ها می‌شوند.

نحوه نصب تراول کابل آسانسور

به طور کلی، درباره نحوه نصب تراول کابل آسانسور که یکی از قطعات الکتریکال آسانسور محسوب میشود، باید بگوییم؛ این کابل به شکل لوپ و با بست تراول کابل آسانسور از یک سو به تابلو فرمان و از سوی دیگر به زیر کابین آسانسور متصل میشود. نصابان قطعات آسانسور در زمان نصب تراول کابل، این قطعه را با بست os به زیر یوک کابین محکم میکنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *