مقدمه

تابلو فرمان آسانسور مجموعه ای از قطعات الکتریکی و الکترونیکی است که با توجه به ورودی هایی که از کاربر و چاله آسانسور دریافت می کند، پردازش و تصمیم گیری های ایمن و منطقی را انجام می دهد و خروجی های لازم را در اختیار سیستم قرار می دهد تا فرمان داده شده از طرف کاربر انجام گردد . تابلو فرمان آسانسور شامل برد اصلی ، درایو ، فیوز های محافظتی ، کنتاکتور ها ، رله و اتصالات می باشد. ارتباط تابلو فرمان با کابین آسانسور از طریق اتصال تراول کابل با برد کارکدک یا جعبه ریوزیون فراهم می گردد.

تابلو فرمان آسانسور و مهم‌ترین کارکردهای آن

در اینجا تعدادی از کارکردها و وظایف برد یا تابلوفرمان آسانسور را فهرست می‌کنیم:
1. کنترل سرعت موتور آسانسور: کنترل دور موتور در آسانسور برای نرم پیش‌رفتن حرکت و پیشگیری از رسیدن شوک‌های ناگهانی به کابین مهم است؛
2. کنترل جهت حرکت: این‌که کابین باید در جهت بالا یا پایین حرکت کند با برد آسانسور قابل هدایت است؛
3. پردازش درخواست‌ها از کابین و طبقات: از دکمه‌های آسانسور چه آن‌هایی که خارج از کابین و در طبقات قرار گرفته‌اند و چه آن‌ها که داخل خود کابین هستند، پیام‌ به تابلو فرمان آسانسور ارسال می‌شود و درآنجا پردازش می‌گردد؛
4. کنترل سایر تجهیزات الکتریکی: برخی از تجهیزات شامل در کابین آسانسور، سوئیچ‌ها و ترمزها توسط تابلو فرمان آسانسور هدایت می‌شوند؛
5. حفاظت الکتریکی از تجهیزات؛
6. تشخیص لحظه‌به‌لحظه‌ی موقعیت کابین.

انواع تابلو فرمان آسانسوری

انواع تابلو فرمان های میکرو پروسسوری آسانسور از نظر نوع نیروی محرکه به دو بخش هیدرولیک و کششی (شامل تابلو فرمان گیربکس و تابلو فرمان گیرلس ) تقسیم می شوند همچنین انواع تابلو فرمان ها از جهت نوع کنترل الکترو موتور آسانسور به دو بخش عمده تقسیم می شوند که شامل :
• تابلو فرمان های دو سرعته که فاقد درایو کنترل کننده سرعت هستند و حرکت موتور را با استفاده از روش ستاره مثلث فراهم می کنند؛ البته لازم به ذکر است تقریبا استفاده از این تابلو ها منسوخ شده است چرا که کیفیت حرکت در این نوع آسانسور قابل قبول نیست .
• تابلو فرمان های درایو دار که معمولا با استفاده از تغییرات فرکانس اعمال شده به موتور سرعت را کنترل می کنند و حرکت به مراتب بهتری را به کاربران آسانسور ارائه می دهد . در آسانسور های کششی با توجه به این که موتور می تواند بدون انکودر (حلقه باز ) و یا دارای انکودر (حلقه بسته) باشد نوع درایو نیز قابل تغییر است؛ با توجه به نقش انکودر در موتور که ارائه اطلاعات دقیق از چرخش موتور به درایو و کنترل کننده اصلی آسانسور است بهترین انتخاب برای یک تابلو فرمان، تابلو فرمان درایو دار با کنترل حلقه بسته می باشد زیرا دقیق ترین اطلاعات از حرکت کابین را فراهم و در اختیار کنترلر قرار می دهد.

مهمترین مولفه های یک تابلو فرمان آسانسور

کنترل کننده اصلی :
همانطور که پیش از این گفته شد برد اصلی شامل مدارات الکترونیکی است که ورودی ها را دریافت آن ها را پردازش و خروجی ها را اختیار قسمت های مختلف آسانسور قرار می دهد کیفیت قطعات مورد استفاده در کنترلر آسانسور و همچنین دانش طراحی در کیفیت کنترلر نقش پر رنگی دارد؛ همانطور که می دانیم سری ایمنی در آسانسور نقش حیاتی را به عهده دارد و وظیفه محافظت از جان افراد (کاربر آسانسور و سرویس کار) و همچنین محافظت از تجهیزات را ایفا می کنند یک تابلو فرمان میکروپروسسوری آسانسور استاندارد باید مطابق با استاندارد 6303-1 مرجع ذیصلاح یعنی سازمان ملی استاندارد ایران باشد و در مدار سری ایمنی بحث عایق ها که شامل عایق جامد ، فاصله خزش و فاصله هوایی است در آن رعایت شود و این مدار فاقد هرگونه نویز پذیری باشد .
درایو :
درایو ها یا اینورتر ها وظیفه کنترل دور الکترو موتور ها را به عهده دارند و تغییرات زیادی از زمان طراحی آن ها تا کنون رخ داده است تا بیشترین ضریب بهره وری را به سیستم ارائه دهند. درایو های آسانسوری امروزی جریان متناوب AC را از شبکه می گیرند و آن را به جریان مستقیم DC تبدیل می کنند و با استفاده از عمل سوئیچ زنی IGBT ها ( قطعات نیمه هادی قدرت در جریان و ولتاژ ها بالا هستند ) مجددا به حالت متناوب اما با فرکانس متغیر تبدیل می کنند با توجه به ساختار الکترو موتور ها این تغییرات فرکانس موجب کم و زیاد شدن سرعت موتور ها می گردد از این تغییرات فرکانس در جهت کنترل سریع و البته نرم موتور ها استفاده می گردد ؛ روشن است نوع درایو و کیفیت آن در حرکت و قیمت تمام شده ی محصول نقش بسازیی دارد .
فیوز ها:
فیوز ها در تابلو فرمان آسانسور نقش محافظت از تجهیزات را در مقابل تغییرات ناخواسته جریان به عهده دارند استفاده از این قطعات برای جلوگیری از حوادث غیر مترقبه الزامی است حال آن که در بعضی از تابلو فرمان ها عدم استفاده یا استفاده از قطعات با کیفیت پایین خسارات سنگینی را به بار می آورد یکی از عوامل تاثیر گذار در کیفیت و قیمت تمام شده تابلو فرمان های آسانسوری همین قطعات می باشند .
کنتاکتور ها و رله ها:
از این قطعات برای قطع و وصل جریان الکتریکی در تابلو فرمان ها آسانسوری استفاده می شود گاها دیده می شود در بعضی از تابلوها برای پایین آوردن قیمت تمام شده محصول کیفیت نادیده گرفته می شود از رله های شیشه ای به جای کنتاکتور استفاده می شود که این امر با توجه به بالا بودن جریان در بعضی از مدارات تابلو فرمان آسانسور بسیار خطرناک است و می تواند باعث ایجاد حوادث جانی و مالی سنگینی شود . استفاده از کنتاکتور ها با کیفیت مناسب برای قطع و وصل جریان می تواند تاثیر بسزایی در بالا بردن کیفیت محصول تمام شده داشته باشد .
اتصالات :
استفاده از سیم های و اتصالات ارزان قیمت یا با سطح مقطع نامناسب نیز از دیگر معضلات تابلو فرمان های بی کیفیت است؛ در تابلو فرمان های آسانسوری باید برای تغذیه و ارتباط هر تجهیز ترمینال جداگانه ای در نظر گرفته شود و همچنین استفاده از سیم ها آلومینیومی با روکش مس می تواند کیفیت محصول را به شدت کاهش دهد تمامی سیم ها باید از جنس تماما مس و دارای عایق مناسب باشد همچنین برای انتقال هرگونه دیتا بهتر است از سیم به هم تابیده شیلد دار استفاده گردد.
خدمات پس از فروش :
خدمات پس از فروش یک تابلو فرمان اگر مهمترین مولفه یک تابلو فرمان آسانسوری نباشد قطعا یکی از مهم ترین آن هاست که مستلزم داشتن دانش کافی و خود باوری است . شرکت آریان آسانسور اولین تولید کننده تابلو فرمان های میکرو پروسری در ایران با تکیه به دانش و مسئولیت پذیری پرسنل خود مفتخر است تا بهترین خدمات ممکن را در طول شبانه روز و به صورت 24 ساعته به مشتریان خود ارائه کند

برد کنترل آسانسور

برد کنترل آسانسور انواع گوناگونی دارد اما دو نوع آن از همه رایج‌تر هستند و بیشتر استفاده می‌شوند که به معرفی‌شان می‌پردازیم:
1. تابلوفرمان دوسرعته (SPD2): سیستم برخی از آسانسورها دوسرعته است به این معنا که می‌توانند با دوسرعت گوناگون کار کنند. موتور این آسانسورها دارای دو سیم‌پیچ است و بنابراین حرکت آن‌ها در دو سرعت میسر می‌شود. عملکرد آسانسور با موتور دو سرعته این‌گونه است که در هنگام آغاز حرکت یعنی خارج شدن از حالت سکون، موتور با دور تندی به گردش درمی‌آید و به سرعت استاندارد می‌رسد. معمولا برای حرکت بین طبقات سرعتی برابر یک متر بر ثانیه به عنوان استاندارد درنظر گرفته می‌شود. اما هنگام رسیدن به طبقه‌ای که قرار است کابین در آن ایست داشته باشد، قطعا این سرعت باید کم شود. سرعت معمول در این مقطع، نصف سرعت مقطع قبلی است تا کم‌کم به مرحله‌ی بعد که ایست کامل و سرعت صفر است وارد شود. باتوجه به ‌این‌که تغییر سرعت در این سه مرحله به صورت مقطعی و ناگهانی است، حالتی ناخوشایند ایجاد می‌کند و رضایت‌بخش نیست. درواقع ورود شوک ناگهانی به کابین، استرس فراوانی برای مسافران به وجود می‌آورد. این نوع تابلو فرمان آسانسور، از نظر فنی هم مشکلاتی دارد. در این مدل، استارت موتور آسانسور مستقیم است و درنتیجه جریان ورودی که از سیم‌پیچ موتور عبور می‌کند، چندین برابر جریان نامی (تا حدود هفت برابر) است. این مسئله سبب می‌شود هم مصرف برق و انرژی به‌طور چشم‌گیری افزایش پیدا کند و هم عمر مفید موتور کاهش یابد.
2. تابلو فرمان درایودار یا تری‌وی‌اف (VVVF): این نوع تابلو فرمان آسانسور که اخیرا از آن بیش از مدل دوسرعته استفاده می‌شود، مجهز به یک دستگاه درایو الکتریکی است که می‌تواند به موتور قابلیتی برای تغییر سرعت و گشتاور بدهد. درایو الکتریکی (اینورتر آسانسور) این کار را با تغییر سطح و کنترل ولتاژ و فرکانس انجام می‌دهد و درنتیجه‌ی عملکرد آن، تغییرات ناگهانی در سرعت ایجاد نمی‌شود و حرکت آسانسور نرم می‌گردد. در تابلوفرمان درایودار، سرعت موتور به یک‌باره از صفر به یک‌متر بر ثانیه و سپس به نیم‌متر بر ثانیه تغییر نمی‌یابد بلکه حرکت با دور آهسته آغاز می‌شود و با زیادتر شدن ولتاژ (که به صورت کاملا تدریجی اتفاق می‌افتد) به سرعت نامی نزدیک می‌شود. این ویژگی سبب می‌شود در کابین خبری از تکان‌های ناگهانی نباشد. در نتیجه‌ی این بهینه‌سازی سرعت، امتیازاتی به‌لحاظ فنی نیز در تابلو فرمان آسانسور از نوع تری‌وی‌اف ایجاد می‌شود و آن کاهش مصرف برق و استهلاک قطعات و افزایش عمر مفید خواهد بود.

بررسی انواع تابلو فرمان آسانسور

در نظر داشته باشید که تابلو فرمان آسانسور می تواند انواع متفاوتی داشته باشد. اما دو مورد از آنها رایج تر هستند که در زیر توضیحات هر یک بیان شده است:

تابلو فرمان گیرلس

تابلو فرمان آسانسور گیرلس برای فضاهای کوچک و محدود استفاده می شود که در آن موتورخانه وجود ندارد. در این صورت موتور مربوطه داخل چاه نصب می شود. موتور گیرلس بسیار جمع و جور می باشد. این نوع تابلو فرمان راندمان بالایی داشته و جریان مصرفی را کاهش می دهد. آسانسورهایی که از سیستم گیرلس استفاده می نمایند، در دسته آسانسور های کششی قرار می گیرند. در این آسانسورها توان و نیروی تولید شده از طریق سیم های بکسل مستقیما به موتور کابین منتقل می گردد. به عبارت دیگر در این آسانسورها هیچگونه چرخ دنده ای مشاهده نمی شود، چون هزینه آسانسورها با این جعبه فرمان بسیار کمتر از سایر آسانسورها می باشد و امروزه مورد توجه افراد بیشتری قرار گرفته است. در زیر می توانید مزایای آن را مطالعه نمایید:
این تابلو فرمان آسانسور، موجب حرکت نرم و بدون لرزش می شود. زیرا دارای درایو های کنترل سرعت متفاوتی می باشد.
دارای سیستم نجات اضطراری است.
می توان از آن روی آسانسور هایی که موتور سنکرون دارند، استفاده نمایید.
می توان آسانسور هایی با حداکثر ۳۲ نقطه برای توقف را با آن راه اندازی کنید.
نصب و راه اندازی تابلو فرمان آسانسور از نوع گیرلس آسان می باشد.
از سیستم حفاظتی موتور برای مقابله با اضافه بار پشتیبانی می نماید.
می توان اشکالات آسانسور را از طریق اینترنت و این تابلو فرمان بررسی نمود.
دارای باتری های قابل شارژ است که در زمان قطع برق می تواند روشنایی داخل کابین را تامین نماید.
جعبه مقاومت آن دارای رنگ الکترواستاتیک است.
می توان از آن برای هر نوع دری استفاده کرد.
از سیستم های کنترل فاز پشتیبانی می نماید.
در فازهای ۱ و ۲ آتش نشانی عملکرد مناسبی دارد.
آسانسورهایی که از این تابلو فرمان استفاده می نمایند، زمانی که به سمت بالا می روند، وزن تعادل در جهت عکس یعنی رو به پایین کشیده می شود. از همین رو تعادل به راحتی برقرار می شود.

تابلو فرمان گیربکس

این تابلو فرمان آسانسور دارای موتور گیربکسی می باشد که سرعت روتر بالایی دارد. سرعت روتر بالا موجب می شود تا گشتاور مورد نیاز برای به حرکت درآوردن آسانسور تولید نشود. از همین رو باید از گیربکس استفاده نمود. گیربکس ها دارای نسبت های تبدیل متفاوتی می باشند و می توانند نیروی مورد نیاز را فراهم آورند. اما از آنجا که قطعات مکانیکی زیادی در تهیه آنان به کار رفته است، نیاز است به صورت دوره ای بررسی شوند. تابلو فرمان آسانسورها اگر از نوع گیربکسی باشد، در دو مدل open loop و closed loop به بازار عرضه می شوند. موارد open loop دارای استانداردهای خاصی هستند و ایمنی بالاتری دارند. این موارد می توانند در بین طبقات، دقیق تر ترمز نمایند. به صورت کلی می توان بیان نمود که تابلو فرمان گیربکسی برای مواردی استفاده می شود که آسانسورها حتما موتورخانه داشته باشند. همچنین موتور استفاده شده نیز باید از نوع گیربکسی باشد. در این نوع موتورها همانگونه که از نامشان مشخص می باشد از گیربکس استفاده شده است. به همین دلیل باید به صورت مداوم بررسی شوند که اگر مشکلی وجود داشت، سریع پیگیری گردد. از همین رو بیان می شود که راه اندازی و نگهداری این نوع تابلو فرمان آسانسور به مراتب هزینه بالاتری دارد. به عنوان یک نکته در نظر داشته باشید که تجهیزات تابلو فرمان گیربکسی نسبت به گیرلسی ارزان تر هستند. اما در طولانی مدت هزینه نگهداری یا تعمیرات تابلوهای گیربکسی به مراتب بیشتر از سایرین می باشد. همچنین دقت نمایید که آسانسور های گیربکسی سرعت کمتری نسبت به موارد گیرلسی دارند.

تفاوت های تابلو فرمان گیربکس و گیرلس

تابلو فرمان آسانسوری که از نوع گیربکسی است با انواع گیرلس متفاوت می باشد. وجه تمایز آنها به مصرف برق، سرعت، هزینه و آلودگی صدای ایجاد شده توسط آنان مربوط می شود. اگر شما به دنبال کارایی بیشتر، سرعت بالاتر و هزینه نگهداری کمتری هستید، باید از آسانسور گیرلسی بهره ببرید. این موارد به مراتب مقرون به صرفه تر می باشند. برای اینکه با تفاوت های تابلو فرمان گیربکس و گیرلس بیشتر آشنا شوید، می توانید جدول زیر را مطالعه نمایید:

بهترین تابلو فرمان آسانسور

بد نیست به مقایسه‌ای میان دو نوع برد آسانسور بپردازیم تا آگاهی لازم برای انتخاب از میان این ‌دو فراهم شود. دیدیم که در آسانسورهای دارای مدل دوسرعته، تغییر و روند افزایش و کاهش سرعت به چه صورت است. در این نوع تابلو فرمان سرعت در آغاز حرکت به صورت ناگهانی از صفر به یک، سپس به نیم و صفر می‌رسد. این نوع افزایش و کاهش حرکت سبب انتقال شوک‌هایی به کابین می‌شود که برای مسافران کاملا محسوس و البته دلهره‌آور و نامطلوب است. نکته‌ی دیگر در برد کنترل آسانسور دوسرعته که بازهم مربوط به روند تغییر سرعت در آن می‌شود، این است که جریان ورودی ناگهانی و چندبرابر جریان نامی که در سیم‌پیچ موتور رخ می‌دهد، سبب آسیب به آن، استهلاک و کاهش عمر مفید دستگاه و نیز افزایش مصرف برق خواهد شد. تفاوت و مزیتی که تابلو فرمان درایودار با نوع فوق دارد در همین است که با کنترل ولتاژ و فرکانس، افزایش و کاهش سرعت را به صورت تدریجی ممکن می‌سازد. یعنی وقتی قرار است آسانسور از سرعت صفر (حالت سکون) به حرکت درآید، این افزایش سرعت تدریجی و به نرمی است. در نتیجه نه شوک‌های ناگهانی به کابین وارد می‌شود و نه آسیبی متوجه موتور خواهد شد. تغییر سرعت نرم و تدریجی دور موتور که با کمک درایو آسانسور در تابلو فرمان تری‌وی‌اف امکان‌پذیر می‌شود، در کاهش مصرف برق نیز کاهش شایان توجهی ایجاد می‌کند که قطعا مزیت مهمی نسبت به تابلو فرمان دو سرعته به‌شمار می‌آید. این مطلب شما را با دو نوع رایج تابلو فرمان آسانسور آشنا کرد و عملکرد هریک را بیان ساخت. دلیل گرایش بیشتری که در حال حاضر به تابلو فرمان درایودار وجود دارد، مزیت‌های آن نسبت به تابلو فرمان دوسرعته است که در نرمش حرکت کابین، کاهش مصرف انرژی و افزایش عمر مفید دستگاه‌ها و قطعات آسانسور نمود پیدا می‌کند.

نکات مهم در هنگام خرید تابلو فرمان آسانسور

از آنجایی که تابلو فرمان آسانسور مغز متفکر آسانسور محسوب میشود، انتخاب متناسب این محصول با سایر اجزای دیگر آسانسور و نوع کاربری آن بسیار مهم است. ظرفیت کابین، تعداد توقف، توان و جریان موتور، نوع موتور و .. از مهم ترین عوامل انتخاب یک تابلو فرمان مناسب و متناسب با پروژه شما می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *