مقدمه

آسانسورها بخش مهمی از ساختمان هستند و باید کارآمد و درست کار کنند اما در عین حال باید زیبایی و طراحی آنها در نظر گرفته شود .هنگامی که آسانسور از نظر مکانیکی به خوبی کار می کند اما از نظر ظاهری قدیمی شده است تیم ما می تواند آسانسور قدیمی را به آسانسور مدرن تبدیل کند. آسانسورها بخش مهمی از ساختمان هستند و باید کارآمد و درست کار کنند اما در عین حال باید زیبایی و طراحی آنها در نظر گرفته شود .هنگامی که آسانسور از نظر مکانیکی به خوبی کار می کند اما از نظر ظاهری قدیمی شده است تیم ما می تواند آسانسور قدیمی را به آسانسور مدرن تبدیل کند. آسانسورها تنها وسیله رفت و آمد است که تمامی گروه‌ سنی می‌توانند از آن استفاده کنند در واقع عمومی‌ترین وسیله جابجایی عمودی در کل جهان می‌باشد. با توجه به وضعیت آسانسورهای منصوبه، متوجه می‌شویم که بیشتر از یک سوم آسانسورهای کشور عمر بیش از 25 سال دارند.

بازسازی و نوسازی آسانسور

آسانسورها هم مثل بقیه اجزای یک ساختمان، بعد از گذشت مدتی به بازسازی نیاز پیدا می‌کنند که باید هرچه سریع‌تر برای بازسازی آسانسور و تعمیر کردن آن‌ها اقدام کرد. به طور کلی آسانسورها بعد چند سال کارکرد، فرسوده می‌شوند و به جنرال سرویس احتیاج پیدا می‌کنند. به طور کلی تجهیزات و قطعات آسانسورها به دلیل کار زیاد، فرسودگی، مشکل در نصب آن‌ها و استفاده نادرست از آن خراب می‌شوند و به تعمیرکردن یا تعویض نیاز پیدا می‌کنند. آسانسورها بعد چند سال کارکرد، فرسوده میشوند و برای داشتن ایمنی لازم نیاز به جنرال سرویس دارند. به طور کلی می توان گفت که تجهیزات آسانسور به دلیل کار زیاد، فرسودگی، مشکل در نصب و استفاده نادرست خراب می شوند و به تعمیر آسانسور یا تعویض نیاز پیدا می کنند. آسانسور های یک ساختمان مانند رگ های ساختمان هستند. بدون عملکرد صحیح آنها، ساختمان دچار سکته می شود و عملا برای اغلب ساکنین بی استفاده می گردد. از طرف دیگر با توجه به این که قطعات و ابزار استفاده شده در آسانسور همگی دارای عمر مفید متفاوت و محدودی می‌باشند، بدیهی است که چنانچه از بهترین و مدرن‌ترین قطعات هم استفاده شده باشد و نیز بهترین برنامه سرویس و نگهداری را دارا باشد، بعد از مدتی تجهیزات و قطعات از شرایط مطلوب خارج شده و عمر مفید آن‌ها تمام می‌شود. وقتی که عمر متوسط قطعات آسانسور به‌پایان می‌رسد، زمان آن فرا می‌رسد که آسانسور را نوسازی کنید.

ضرورت بازسازی آسانسور قدیمی

آسانسور از تجهیزات پر کاربرد در هر ساختمان می باشد که همه گروه های سنی از آن استفاده می کنند با نگاهی به وضعیت اسانسور های کشور این نکته بسیار مشهود است که حدود 40 درصد آسانسور ها بیش از 25 سال عمر دارند. بدیهی است قطعات وتجهیزات مورد استفاده در آسانسور دارای عمر مشخصی می باشد حتی در صورت استفاده از بهترین قطعات و نگهداری مناسب امکان بهرمندی از تجهیزات تا زمان مشخصی مسیر می باشد دقت داشته باشد که کابین آسانسور یک استثناء است. جنس آن ورق گالوانیزه می‌باشد و در صورت نصب درست آن می‌تواند عمری ابدی داشته باشد. چیزی که معمولا در کابین آسانسور فرسوده و یا آسیب میبیند، دکور داخلی آن است. کابین آسانسور یکی از لوازم گران در آسانسورها است. با توجه به این موضوع تعویض آن از نظر اقتصادی به راحتی امکان‌پذیر نیست در نتیجه بازسازی آن می‌تواند بهترین گزینه باشد.

بازسازی و تعمیر آسانسور چه مزایایی دارد؟

• نوسازی و بازسازی آسانسور باعث کاهش هزینه های تعمیر موتور آسانسور و تعمیر کابین آسانسور می شود.
• با بازسازی آسانسور، استفاده از آسانسور راحت تر و بهتر می شود.
• در هنگام تعمیر و بازسازی اسانسور می توان تمام اجزای فرسوده و قدیمی را با تجهیزات جدید جایگزین کرد.
• بعد از بازسازی و نوسازی آسانسور، میزان امنیت افراد در آسانسور بسیار بیشتر می شود.
• در هنگام بازسازی آسانسور، می توان امکانات جدید مانند سیستم برق اضطراری و… را به تجهیزات آسانسور اضافه کرد که این موضوع باعث مجهزتر شدن آسانسور خواهد شد.
• بازسازی آسانسور باعث کاهش مصرف انرژی می شود و باعث می شود هزینه برق ساختمان و پول شارژ کمتر شود.

قابلیت‌های یک آسانسور جدید

• نوسازی آسانسورها این امکان را فراهم می‌کند که با داشتن همان امکانات موجود، نتایج بهتری در خصوص ایمنی و سلامت خود ایجاد شود. به طور کلی یک آسانسور سالم باید سه قابلیت زیر را دارا باشد:
• ایمنی: تست کردن و بررسی کلیه اجزای استفاده شده در آسانسورها برای اطمینان از عملکرد درست در زمان بروز مشکل و تنظیم پارامترهای کنترلی آسانسور موجب ایمنی آسانسور می‌شود.
• قابل اطمینان بودن: چنانچه در زمان انتخاب صحیح قطعات و تجهیزات مورد استفاده آسانسور مطابق با استانداردهای تعیین‌شده عمل کنید، آسانسور قابل اطمینان خواهد بود.
• بهینه بودن نحوه عملکرد: نحوه صحیح و استاندارد نصب و مونتاژ هر قطعه، باعث بهینه شدن نحوه عملکرد آسانسور می‌شود.
چه زمانی آسانسور به بازسازی و نوسازی نیاز پیدا می‌کند؟ چنانچه موارد زیر را هنگام استفاده از آسانسور مشاهده کردید، مطمئن باشید که آسانسور شما به تعمیر و بازسازی نیاز دارد.
• زمانی که سرعت رفت و آمد آسانسور کند و آرام شده است و شما باید زمان زیادی را منتظر باشید تا بتوانید از آسانسور استفاده کنید.
• چنانچه ساکنان آپارتمان از کیفیت حرکت و توقف آسانسور رضایت ندارند و احساس ناامنی می‌کنند.
• چنانچه سروصدای غیرعادی از آسانسور شنیده می‌شود و آسانسور با تکان‌های شدید همراه است.
• چنانچه آسانسور به صورت خود به خود خاموش و بعد از مدتی دوباره شروع به کار می‌کند.
• چنانچه آسانسور شما از تاریخ نصب آن بیش از 10 سال گذشته است و در این مدت بازسازی و تعمیر انجام نشده است.
دو بخش مهم در نوسازی آسانسور بازسازی بخشی از آسانسور که شامل کلیه موارد فنی است؛ و نیز بازسازی و نوسازی تزئینات و زیباسازی آسانسور که در بخش کابین آسانسور و ظاهر آسانسور نمود پیدا می‌کند.

کارهای مهم در نوسازی و بازسازی آسانسورها

زمانی که عمر متوسط قطعات به کار رفته در آسانسورها به پایان رسید زمان آن فرا رسیده است که به بازسازی و نوسازی آن بپردازید. در ادامه به کارهای مهمی که در فرآیند نوسازی و بازسازی می‌توانید انجام دهید اشاره شده است:
1-بازسازی کف آسانسور
بازسازی کف آسانسورها از جمله خدمات پرطرفدار بازسازی آسانسور در کشور است. چرا که بیشترین تعامل ما هنگام استفاده از آسانسور با کف آن است. بنابراین بازسازی کف آسانسور جهت نصب کفپوش کابین آسانسور به صورت مدون اهمیت بالایی دارد.
2-تعویض کفپوش کابین آسانسور
در اغلب موارد تعویض کردن کفپوش کابین آسانسورها نیازمند بازسازی کف آسانسور و زیرسازی است. در اکثر ساختمان‌های عمومی و هتل‌ها، از موکت‌هایی که قابلیت شستشو دارند به عنوان کفپوش کابین استفاده می‌شود. قیمت کفپوش آسانسور بسته به نوعی که انتخاب می‌کنید متغییر می‌باشد. مثلا کفپوش برچسبی آسانسور حدود چند صد هزار تومان هزینه دارد، اما اگر می‌خواهید از کفپوش جنس سنگ استفاده کنید، قیمت کفپوش آسانسور افزایش خواهد داشت.
3-بازسازی کابین آسانسور
بازسازی کابین آسانسور شامل مواردی مانند پوشش داخلی، پنل کنترل، سقف و آینه‌های آن می‌شود. امروزه پوشش‌های داخلی کابین در بازسازی با ورقه‌های استیل، MDF و نیز فرمیکا انجام می‌شود. استفاده از ورق استیل ضدخش به دلیل این که کیفیت بالاتر و استحکام و زیبایی که نسبت پوشش‌های دیگر دارد (یعنی فرمیکا و ام دی اف) قیمت بالاتری نیز دارا می‌باشد. تزئینات، تعویض و نوسازی سقف کابین از دیگر سفارش‌های بازسازی کابین است. معمولاً سقف آسانسور را با استفاده از ورقه‌های استیل یا آینه به صورت سقف کاذب کار می‌کنند. همچنین نورپردازی‌های متنوع در کابین آسانسور با لامپ‌های فلورسنت یا ال‌ای‌دی نیز انجام می‌شود.
4- تعویض سیلندر هیدرولیک
همانطور که می‌دانید آسانسورهای هیدرولیک عمری بالای ۲۰ سال دارند. سیلندرهای این آسانسورها در زمین تعبیه شده به همین دلیل، به شدت در معرض خطر خوردگی می‌باشند. این خوردگی‌ها خطرات جدی‌ای از نظر ایمنی دارد. راه‌حل این مشکل است که سیلندر موجود را با یک استوانه جدید جایگزین کنید. سیلندرهای جدید با یک پوشش PCV پر شده از مایع که آب را جابجا می‌کند، محصور شده و این امر باعث می‌شود خطر خوردگی در آینده را بسیار کاهش دهد.
5- تعویض واحد پمپاژ هیدرولیک آسانسور
چنانچه آسانسورهای هیدرولیک برای جلوگیری از توقف خارج از سطح، نیاز به تراز شدن مجدد دارد، ممکن است واحد پمپاژ شما مقصر این مشکل باشد. راه‌حل رفع این مشکل نصب شیر کنترل، پمپ و موتور یا تعویض کل واحد آن از جمله مخزن است.
6- بازسازی و یا تعویض کنترل کننده
مشکلات ایجاد شده در آسانسور اغلب می‌توان ریشه در کنترل کننده‌های منسوخ شده ورودی به سیستم رله قدیمی (یعنی غیر رایانه‌ای) جستجو کرد. برای رفع این مشکل می‌توان اجزای قدیمی آن را با یک سیستم کنترل قابل اعتماد و کاملاً کامپیوتری برای هر آسانسوری، از جمله آسانسورهای دسترسی و آسانسورهای مسافری جایگزین کرد.
7- تعویض موتور و گیربکس
پس از گذشت چند سال، یک آسانسور کششی می‌تواند به اندازه کافی تخریب و فرسوده شود و نیاز به بروز رسانی ماشین اصلی آسانسور داشته باشد. در این حالت شامل روند رفع این مشکل تبدیل یک ماشین DC با دور انداختن مجموعه مولد موتور (m-g) و نصب یک موتور AC به جای آن می‌باشد. توجه داشته باشید که این نوع تعمیر می‌تواند باعث کاربری بیشتر و بهتر آن برای سال‌های آتی و حتی پس از ۳۰ تا ۴۰ سال آینده کند.
8- تعویض پنل کنترل
چنانچه قصد دارید پنل کنترل قدیمی آسانسور را با صفحات دیجیتال و مدرن تعویض کنید، باید هنگام بازسازی اتاق آسانسور این کار را انجام دهید. اینکار احتمال دارد هزینه‌ای اضافی تلقی شود، ولی بهتر است آن را نیز در فرآیند بازسازی آسانسور قدیمی درنظر بگیرید.

مراحل بازسازی و نوسازی آسانسور فرسوده

به طور کلی مراحل بازسازی شامل موارد زیر است:
• بازدید از آسانسور و پیدا کردن علت نقص اصلی
• تعویض کردن قطعات و لوازم استفاده شده‌ی قدیمی بطوری که قطعات جدی جایگزین با تجهیزات قدیمی هم‌خوانی داشته باشند.
• ارائه کردن گزارشات مورد نیاز و پیش فاکتور
• نصب کردن تجهیزات خریداری شده برای کارفرما
• تست و تحویل دادن سیستم به کارفرما

علت و عواملی دخیل در بازسازی و نوسازی آسانسور

• زمانی که آسانسور به صورت متداوم خراب می‌شود و بدون انجام تغییرات اساسی خرابی رفع نمی‌شود
• نوسازی، ایجاد امکانات جدید در آسانسورها و ارتقاء تکنولوژی
• زیباسازی و مدرن کردن تزئینات داخلی آسانسورها از جمله درب‌ها
• بازسازی باعث کاهش هزینه‌های کلیه تعمیرات و نگهداری می‌شود
• افزایش امنیت و ایمنی از طریق تعویض و نوسازی قطعات فرسوده
• منطبق کردن آسانسورها با مفاد استاندارد، هم از نظر آسانسور و هم از نظر ساختمانی
• افزایش کیفیت حرکت آسانسور از جمله نرمی و حذف تکانه‌های کابین آسانسور
• طراحی جدید و استفاده از ظرفیت‌های چاه آسانسور و افزایش ظرفیت کابین
• کاهش مصرف انرژی و برق مصرفی در آسانسور کلام آخر این است که اطلاع از شرایط تجهیزات و لوازم آسانسور خود قبل از بازسازی بسیار است. تصمیم‌گیری در خصوص نگهداری قطعات و تعویض آن‌ها در بهبود قابلیت و اطمینان شما به آسانسور‌، ایمنی و کل هزینه‌های بازسازی در طولانی مدت به شما کمک خواهدکرد. حتماً برای هماهنگی فرایند بازسازی آسانسور و شروع به انجام این روند، با یک متخصص تماس داشته و مشاوره بگیرید.

بهترین زمان برای بازسازی آسانسور

این زمان وابسته به طول عمر آسانسور شماست. اما درصورتی که خرابی آسانسور شما، منجر به خطر افتادن جان ساکنین شود و یا ایجاد مزاحمت کند، وقت آن است تا آسانسور را بازسازی کنید.

بخش های بازسازی آسانسور

بازسازی به صورت کلی شامل دو بخش اساسی، فنی و ظاهری است اما اگر بخواهیم کمی جزئی تر بگوییم شامل:
1- بررسی سلامت موتور گیربکس، سیم بکسل و…
2- ام دی اف کاری
3- سیم کشی داخلی
4-نور پردازی
5-استیل کاری
6- تعمیرات مرتبط با درب یا تعویض درب آسانسور

آیا بازسازی آسانسور منجر به کاهش مصرف انرژی می شود؟

بله. یکی از مهم ترین نکات بازسازی آسانسور های قدیمی همین است که به صورت چشمگیری منجر به کاهش مصرف انرژی و برق می شود. هزینه تمام شده بازسازی آسانسور چقدر است؟ هزینه ی تمام شده بازسازی آسانسور برا هر آسانسور می تواند متفاوت باشد، با توجه به قطعات مورد نیاز برای تعویض و یا بازسازی و خدمات مورد نیاز قیمت متفاوت خواهد شد. برای اطلاع از هزینه ها می توانید با ما تماس بگیرید ا کارشناسان ما در اسرع وقت هزینه نهایی بازسازی را اعلام کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *