مقدمه

درب جزء قطعات مهم و کابردی آسانسور محسوب می شود.که نقش ایمنی افراد استفاده کننده از آسانسور را بر عهده دارد.درب ها در مدل ها و سایز های مختلفی تولید می شوند.و به بازار عرضه می گردند. امروزه آسانسور به یکی از مهم‌ترین وسایل نقلیه ای که در اختیار مردم قرار می‌گیرد تبدیل شده است.مردم مانند قبل از پله ها برای رفت و آمد خود در ساختمان ها استفاده نمی کنند. از این جهت می‌توان آسانسور را یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده ساختمان ها دانست. پس در انتخاب نوع آسانسور برای ساختمان باید به نکات زیادی دقت شود. درب های آسانسور مستلرم رعایت استانداردها میباشد

استاندارد درب آسانسور

نواحی باز چاه آسانسور که برای دسترسی به کابین آسانسور فراهم شده است باید مجهز به درب های آسانسور بدون روزنه باشد. به طور کلی در حالت بسته آزاد بین لثه ها و چهارچوب تا حد امکان آن باید بسیار کم باشد. در صورتی که نیز وجود داشته باشد باید از ۶ میلیمتر بیشتر نباشد البته با تجربیات کارشناسان آسانسور به مرور زمان علت فرسودگی و حتی لرزش های ساختمان به ۱۰ میلی متر نیز برسد. درب در آسانسور یکی از 5 قطعه اصلی در آسانسور محسوب می شود.این وسیله نقش ایمنی افراد استفاده کننده در آسانسور را تامین می کند.و از این رو از اهمیت بالایی برخوردار است. درب ها از سقوط افراد و بار در چاه آسانسور جلوگیری نموده و به همین دلیل در حفظ امنیت جان مسافرین و سلامت بار نقش مهمی ایفا می نماید. کمترین بی دقتی در نصب درب سبب اتفاقات ناگواری خواهد شد. به همین دلیل باید قبل از نصب ابعاد چاه آسانسور اندازه گیری شود. اندازه ابعاد درب آسانسور در انتخاب درب مناسب مؤثر است.ابعاد درب آسانسور اتوماتیک را براساس عرض قابل پیش بینی ورودی چاهک آسانسور در نظر می گیرند. ابعاد درب آسانسور اتوماتیک را براساس فضای چاهک آسانسور در نظر می گیرند.درب های سایز 70 ، 80 و 90 بیشترین استفاده را در آسانسور دارند.معمولا عرض استاندارد برای درب ها که در اکثر ساختمان ها وجود دارد.عرض 80 است.باید به این نکته توجه نمود : عرض ورودی چاه آسانسور باید حداقل 5 الی 10 سانت از ابعاد ساسپنشن ها بزرگتر باشد.

مقاومت مکانیکی درب ها و چهار چوب آنها

درب و چهارچوب هایی که برای محفظه های ورودی کابین آسانسور استفاده می شود باید به گونه ای ساخته شود تا به مرور زمان تغییر شکل ندهد برای همان در بیشتر این از فلز ساختمان استفاده می کنند. حال منظور از مقاومت مکانیکی درب های آسانسور چیست سوال بسیار تخصصی است که فقط کارشناسان به اهمیت آن پی می برند. اما نکاتی در همین مکانیکی وجود دارد که می‌تواند به کل به سیستم آسانسور تاثیر مستقیم بگذارند.
1. درب آسانسور به همراه قفل های شان باید دارای مقاومت مکانیکی کافی باشند به گونه‌ای که در برابر نیروی عمودی معادل ۳۰۰ نیوتن در هر نقطه ای از این پانل ها به مساحت ۵ سانتی متر به شکل دایره و یا اینکه مربع از هر دو طرف به آن وارد می ‌شود باید بدون تغییر شکل بمانند.در صورتی که تغییر شکل نیز داشته باشند نباید بیشتر از ۱۵ میلی متر تغییرات ایجاد شود زمانی که این آزمون را انجام میدهید همین طور نباید در کارکرد ایمیل درب آسانسور اختلال ایجاد شود.
2. زمانی که نیروی معادل ۱۵۰ نیوتن متر بدون کمک ابزار در بدترین نقاط ممکن آن در جهت باز شدن درب های خودکار افقی و حتی درب های تاشو آزاد شده از این فشار می ‌تواند از ۶ میلی متر بیشتر شود در صورتی در دو حالتی که در ادامه توضیح می دهیم قرار داشته باشند. شرط اول برای درب های کشویی طرف باز می شوند تغییرات ای ۳۰ میلیمتر باشد و برای درمان که از وسط باز می شوند ۴۵ میلیمتر.

درب های شیشه ای و استانداردهای قرارگیری آن در ساختمان ها

لته درب های شیشه ای آسانسور در صورت وارد شدن نیروهای ۱۵۰ و حتی ۳۰۰ نیوتنی نباید دچار آسیب شود و باید بتواند به راحتی نیرو را انتقال دهد. نکته ای که در مورد دربهای شیشه ای وجود دارد جنس این شیشه ها می باشد که باید در آزمون‌های شوک آونگی تحمل بالایی داشته و با موفقیت از این آزمون خارج شود.در صورتی که این آزمون‌ها به کارکرده ایمن درب اختلال ایجاد نکند در ایمنی کامل برای استفاده در ساختمان ها را دارد. زمانی که می خواهید شیشه‌های درب آسانسور را نصب کنید باید از خارج نشدن شیشه از قید و بست آن در زمان نشست و جابجایی کوچک اطمینان حاصل کنید. زمانی که شما کانال های شیشه ای را خریداری میکنید دارای برچسب های حاوی اطلاعات زیر می باشد:
• نام و علامت تجاری فروشنده
• نوع شیشه به کار گرفته شده در آن
• ضخامت شیشه یکی از خطراتی که عمدتاً کودکان در مواجه با انواع درب آسانسور با آن سر و کار دارند، کشیده شدن دستشان در هنگام استفاده از درمانهای خودکار آسانسور است. برای کم کردن این خطر تمهیداتی را در نظر گرفته ایم این تمهیدات باید با توجه به مواردی که در ادامه بیان می کنیم صورت بگیرد. این موارد با توجه به استاندارد درب آسانسور تعیین شده است:
• کاهش ضریب اصطکاک بین دست‌ها و شیشه آسانسور
• مات کردن شیشه ها تا ارتفاع یک متری
• سنسور تشخیص انگشت ها

استفاده از درب اتوماتیک در ساختمان ها

در حال حاضر استفاده از درب های تمام اتوماتیک در نصب و راه اندازی آسانسور افزایش یافته است.این مدل از درب ها به صورت اتوماتیک و بدون نیاز دست ، باز و بسته می شوند.و در دو مدل سانترال و تلسکوپی به بازار عرضه می شوند.باید به این نکته توجه نمود : ابعاد درب آسانسور اتوماتیک با توجه به ابعاد چاهک آسانسور محاسبه می شود. اگر درب مورد نظر از نوع تلسکوپی باشد عرض چاه باید حداقل یک و نیم برابر عرض مفید بازشوی درب به اضافه ۲۰ سانتی متر باشد. و اگر درب از نوع سانترال باشد، عرض چاه باید دو برابر عرض مفید بازشوی درب به اضافه ۲۰ سانتی متر باشد. نصب درب آسانسور در مراحل اولیه نصب آسانسور انجام می شود. باید دقت داشت که به درستی صورت گیرد. در غیر این صورت با کمترین بی دقتی حوادث ناگواری پیش خواهد آمد.

ابعاد درب آسانسور اتوماتیک

محاسبه ابعاد درب آسانسور اتوماتیک را براساس عرض ورودی چاهک آسانسور در نظر می گیرند.عرض ورودی چاه آسانسور باید حداقل 5 الی 10 سانت از ابعاد ساسپنشن ها بزرگ تر باشد.و ضخامت ساسپنشن نیز در وضعیت ابعاد عمق کابین تاثیرگذار است.درب های آسانسور در سایزها و ابعاد مختلفی تولید می شوند.و به بازار عرضه می گردند.تا در پروژه های مختلف نصب و راه اندازی آسانسور مورد استفاده قرار گیرند. برخی از برندهای در آسانسور اتوماتیک در ایران خوشبختانه در کشور در زمینه تولید قطعات آسانسور شاهد پیشرفت های بزرگی هستیم.مخصوصا در زمینه تولید درب آسانسور اتوماتیک ، نیاز کشور کاملا به صورت داخلی و بدون نیاز به واردات تامین می گردد.برخی از برندهای درب اسانسور اتوماتیک شامل : درب آسانسور یاران ، درب اتوماتیک حریری ، درب آسانسور پارسیان سیستم رو و سایر موارد را می توان نام برد. ابعاد درب آسانسور اتوماتیک نسبت به عرض ورودی چاهک آسانسور در نظر گرفته می شود.بر این اساس درب ها از سایز 60 سانتیمتر تا عرض 130 سانتیمتر ساخته می شوند.و در پروژه های مختلف نصب و راه اندازی آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند.ساختار درب های اتوماتیک به گونه ای است : که بدون دخالت دست ، باز و بسته می شوند.و شما می توانید : با انواع ورق های استیل آن ها را تزیین نمایید.

مقایسه ابعاد درب در سایز 80 طبقه و کابین

جالب است ، بدانید در مورد درب طبقات و کابین درب آسانسور برخی از آیتم ها یکسان و برخی از آیتم ها با تفاوت هایی همراه است.عمق درب در هر دو 13 سانتی متر و عرض لته هر دو 42 سانتی متر است.طول درب در درب های طبقات 123 و در درب های کابین 124 سانتی متر است. از نکاتی که در مورد تفاوت این دو درب حائز اهمیت است : یکسان بودن ارتفاع استاندارد (2 متر) اما متفاوت بودن ارتفاع کل درب است.که در درب طبقات 235 و در درب کابین ، ارتفاع کل درب 252 سانتی متر است.همچنین وزن درب طبقات یاران در سایز 80 ، 77.3 و در درب کابین 62.6 کیلوگرم است.به همین دلیل است : که بایستی ابعاد درب آسانسور اتوماتیک را باهم مقایسه نماییم.

فضای مورد نیاز از کف تا سقف چاهک آسانسور

در نصب آسانسور یکی از مسائل مهم تعیین فضای مورد نیاز برای نصب از سقف تا انتهای چاهک آسانسور است.بنابراین در این بخش به 4 آیتم نیاز داریم.

چاهک آسانسور

در قسمت چاهک قطعاتی مانند بافر مورد نصب قرار می گیرد.ضمن این که فضایی را برای قرار گرفتن تعمیرکار و یا سرویسکار آسانسور باید در نظر گرفته شود.ارتفاع چاهک را با P نشان می دهند. ارتفاع چاهک از پایین ترین قسمت ایستگاه آسانسور تا کف چاه در نظر می گیرند. این ارتفاع برابر با حداقل ۱۴۰ سانتی متر است که بسته به سرعت و ظرفیت آسانسور این ارتفاع متفاوت است

مسیر حرکت آسانسور

مسیر حرکت یا به اصطلاح کارشناسان آسانسور کورس حرکتی از کف پایین ترین توقف تا کف بالاترین توقف است.گفتنی است : ارتفاع طبقه آخر در محاسبه طول مسیر حرکت در نظر گرفته نمی شود. به عنوان مثال طول مسیر حرکت در یک ساختمان شش طبقه از کف طبقه اول شروع و اتمام مسیر حرکت در کف بالاترین طبقه محاسبه شده و ارتفاع طبقه ششم محاسبه نمی شود.

اورهد یا بالاسری

به فاصله کف بالاترین توقف تا زیر سقف چاه آسانسور، بالاسری یا اورهد می گویند. و این ارتفاع را با OH نشان می دهند. در واقع این فضا نیز مانند چاه آسانسور به عنوان جان پناه برای بازرس و تعمیرکار آسانسور در نظر گرفته شده است.

ارتفاع روی سقف چاه تا زیر سقف موتورخانه

این ارتفاع با در نظر گرفتن متوسط قد افراد زمانی که بر روی سکوی موتورخانه در حال کار هستند، محاسبه می شود. بر طبق استاندارد این ارتفاع برابر با ۸/۱ متر است.

نکات کلیدی در هنگام نصب درب آسانسور

1. ارتفاع ورودی درب های آسانسور در طبقات باید حداقل ۱۹۵ سانتی متر باشد.
2. عرض مفید که برای درب های طبقات در نظر گرفته می شود نباید بیشتر از ۵۰ میلیمتر از ارز درب و کابین در دو طرف باشد.
3. هر درب ورودی آسانسور در طبقات دارای آستانه می باشد باید مقاومت کافی در برابر نیروهایی که در زمان بارگیری به کابینه وارد می شود را داشته باشد.
4. درب ها در طبقات باید به گونه ای نصب و طراحی شوند تا در حین عمل کرده عادی خود را در انتهای مسیر از ریل خارج نشوند.

نکات کلیدی در حفاظت و ایمنی از انواع درب آسانسور

1. طراحی درب های آسانسور و لبه های آن باید به گونه‌ای باشد که باعث جراحت و آسیب دیدگی ناشی از گیر کردن شخص لباس و حتی اشیا نخواست در بین درب ها وجود نداشته باشد.
2. به منظور اجتناب از این موارد سطح های خارجی درب های کشویی خودکار نباید دارای برآمدگی یا فرورفتگی بیش از ۳ میلیمتر باشد و اصطلاحاً لبه های آن برای باز شدن باید پخ شوند.
3. نیرویی که برای بسته شدن درب در هنگام آغاز حرکت برای درب آسانسور مشخص می کنند، نباید بیشتر از ۱۵۰ نیوتن باشد در صورت بیشتر بودن می تواند افراد داخل آسانسور آسیب بزنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *