مقدمه

آسانسور دوقلو TWIN ELEVATOR ، نوع دیگری از آسانسورها، آسانسورهای دو قلو می باشند. استفاده از آسانسوورهای دو قلو در اروپا و آمریکا به صورت زیادی رواج پیدا کرده است. در حقیقت، این نوع آسانسورها، دو آسانسور معمولی هستند که در یک شفت مشترک قرار داشته و به صورت مستقل از یکدیگر کار می کنند. بین این دو آسانسور، قطعات و تجهیزاتی قرار دارد که از ضربه به یکدیگر جلوگیری کرده و فاصله بین آن ها را نیز تنظیم می کند. هم چنین از آن جایی که آسانسورهای دو قلو در یک شفت مشترک کار می کنند، بنابراین در مواقعی می توان سرعت کابین ها را با استفاده از تجهیزات جانبی و موتورهای کوچک کاهش داد که این امر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

آسانسور دوقلو چیست؟

با گسترش ساخت و ساز در کشورهای آسیایی و افزایش قیمت زمین، ارتفاع ساختمان‌ها نیز روز به روز در حال افزایش است. با توجه به اینکه افزایش ارتفاع و تعداد طبقات ساختمان باعث افزایش نرخ حمل و نقل ساختمان و در نتیجه افزایش مسافران می‌شود، وجود آسانسور دوقلو بسیار مفید است. از همین رو شرکت تیسن کروپ آلمان تصمیم به طراحی و تولید آسانسور دوقلو گرفت. عمکلرد آسانسور دوقلو به این صورت است که دو کابین آسانسور باکیفیت در یک چاه حرکت می‌کنند. آسانسور دوقلو تاثیر بسیار مهمی در صرفه جویی زمان و مکان دارد. دو کابین آسانسور دوقلو در یک محور حرکت می‌کنند؛ اما کاملا مستقل هستند. به همین علت افراد زیادی در ساختمان می‌توانند همزمان از این آسانسور استفاده کنند. مقایسه عمکلرد آسانسور دوقلو با آسانسورهای معمولی تفاوت‌های است. در این آسانسور مسافران مقصد خود را در لابی آسانسور انتخاب می‌کنند. در آسانسور دوقلو سیستم کنترل تماس تعبیه شده است، این سیستم به بررسی موقعیت فعلی مسافر و جهت حرکت آسانسور می‌پردازد. در مرحله بعدی سیستم کنترل تماس این درخواست را در برابر سایر تماس‌ها بررسی می‌نماید. سپس در مدت چند ثانیه به محاسبه سفری ایده آل برای مسافران پرداخته و نزدیک‌ترین مقصد را برای مسافران در نظر می‌گیرد. مورد دیگری که به عنوان تفاوت و مزیت آسانسور دوقلو نسبت به آسانسور معمولی به شمار می‌آید برخورداری آسانسور دوقلو از سیستم DSC است. این سیستم امکان اولویت بندی حرکت مسافران و کنترل و مدیریت دسترسی را فراهم می‌نماید. به عنوان مثال افراد معلول می‌توانند زودتر از سایرین از آسانسور استفاده کنند. همچنین مانند آسانسور هوشمند، امکان دسترسی کد گذاری شده به برخی فضاهای خاص نیز وجود دارد. این آسانسور توسط شرکت تیسن کروپ آلمان و در نتیجه رونق ساخت و ساز و نیاز به استفاده از آسانسور تولید شده است. با توجه به ارتباط میان ارتفاع ساختمان‌ها و نیاز به حمل و نقل در آن‌ها، استفاده از این آسانسور رونق زیادی پیدا می‌کند. این آسانسور باعث صرفه جویی زیادی در زمان و مکان می‌شود. در این آسانسور دو کابین به صورت همزمان در یک چاه آسانسور حرکت می‌کنند، البته عملکرد آن‌ها به صورت مستقل است. کابین‌های این آسانسور به صورت مستقل حرکت می‌کنند و می‌توانند در یک لحظه مسافران را به طبقات مختلف می‌برند. مزیت این آسانسورها این است که مسافران برای جابجایی بین طبقات معطل نمی‌شوند. به منظور پیشگیری از برخورد دو کابین به هم و کاهش زمان انتظار مسافران، این آسانسور به سیستم‌های ویژه زیر مجهز است.
• سیستم گروه بندی مسافر
• سیستم کنترل هوشمند: بهبود خدمات برای کاربران با انتخاب مقصدی که تعداد توقف‌ها را به حداقل برساند
• کاهش زمان سفر
• امکان استفاده از کارتخوان یا پین کد: مسافران در این روش با استفاده از یک صفحه لمسی گرافیکی مسبر مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و در این صفحه آسانسوری که زودتر به مقصد می‌رسد را نمایش می‌دهد
• بهینه سازی جریان ترافیک: افزایش انعطاف پذیری عملکرد گروهی آسانسور با استفاده از کنترل هوشمند مقصد
• استفاده از تماس اضطراری جهت دسترسی سریع به آسانسور

مزایای آسانسور دوقلو چیست؟

این آسانسور دارای مزایای زیر است.
• بهبود سطح خدمات آسانسور
• افزایش ظرفیت حمل و نقل آسانسور
• کاهش هزینه های ساخت و ساز آسانسور
• ظاهر بسیار زیبا و متفاوت این آسانسور
مزیت زیر نیز به عنوان تفاوت‌های مهم و کلیدی آسانسور دوقلو و آسانسور هوشمند است.
• کاهش زمان انتظار
• استفاده و بهره وری حداکثری از فضای کف کابین آسانسور و امکانات طراحی
• افزایش ظرفیت حمل و نقل مسافران
• بهبود مصرف انرژی
• افزایش ایمنی آسانسور
آسانسور دوقلو مجهز به موتور گیرلس و سیستم بازگرداننده برق است و به همین علت 30 درصد کاهش مصرف انرژی دارد. این آسانسور کمترین میزان انرژی و گرما را تولید می‌کند. در این آسانسور، انرژی توسط ژنراتور تولید می‌شود. سپس این انرژی به منبع تغذیه آسانسور برمی‌گردد.
جالب است بدانید که آسانسور معمولی وزن سنگین‌تری نسبت به آسانسور دوقلو دارد. برعکس آسانسور دوقلو وزن نسبتا پایینی دارد و انرژی مصرفی توسط آن نیز بسیار کم است. با توجه به تولید کمتر گرما و انرژی توسط موتور و تابلو فرمان این آسانسور، نیاز به تهویه هوا نیز در آن بسیار کمتر است. یکی از بهترین مزایای این آسانسور این است که با وجود استفاده از دو کابین، در صورت کم بودن ترافیک ساختمان امکان خاموشی یکی از کابین‌ها وجود دارد. از آنجایی که این آسانسور نقش زیادی در کاهش مصرف انرژی دارد طول عمر آسانسور نیز تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

افزایش ایمنی و اطمینان آسانسور

آسانسور دوقلو بر اساس استاندارد IEC EN61508 ساخته شده است. بر اساس این استاندارد آسانسور دوقلو به تامین ایمنی آسانسور در زمینه‌های زیر می‌پردازد.
• مسیریابی ضد برخورد
• نظارت خودکار بر حداقل مسافت ایمنی
• عملکرد توقف اضطراری
امروزه تعداد زیادی از کشوها با پیشرفت تکنولوژی همراه شده‌اند و از آسانسور دوقلو استفاده می‌کنند. این آسانسور می‌تواند در آن واحد تعداد زیادی از افراد را به مقصد مورد نظر منتقل کند. جلوه خاصی به ساختمان شما ببخشد، باعث کاهش مصرف انرژی شود و همچنین ایمنی کافی را برای مسافران تامین نماید. مسافران با استفاده از آسانسور دوقلو نیاز ندارند مدت زمان زیادی منتظر رسیدن آسانسور بمانند. شما می‌توانید برای اطلاع از سایر تکنولوژی‌های آسانسوری به وب سایت تخصصی شرکت کلمان مراجعه نمایید. آسانسور دوقلو توسط شرکت تیسن کروپ آلمان ساخته شده است، این ایمنی توسط سیستم مدیریت هوشمند افزایش می‌یابد. این آسانسور در این حوزه مزایای زیر را دارد.
• مسیریابی ضد برخورد
• کنترل خودکار آسانسور جهت کاهش مسافت ایمنی
• امکان توقف اضطراری کابین آسانسور
• حرکت اتوماتیک قطعات و وسایل ایمنی آسانسور
• تولید بر اساس خلاقیت مهندسان
• استفاده از روش‌های مهندسی مدرن
• توسعه سیستم کنترل آسانسور

تاثیر آسانسور دوقلو در کاهش زمان انتظار مسافران

در این نوع آسانوسر دو کابین به صورت همزمان مشغول جابجایی مسافران در طبقات مختلف هستند، بنابراین در هنگام بالا یا پایین رفتن آسانسور مجبور به انتظار نیستند. به منظور عدم هم مسیر شدن آسانسورها و کاهش زمان انتظار مسافران تمهیدات زیر در نظر گرفته می‌شود.
• انتخاب مقصد با سیستم کنترل هوشمند به منظور کاهش تعداد توقف و در نتیجه کاهش زمان سفر
• مسافران با استفاده از کارت و یا پین کد وارد شده در صفحه لمسی گرافیکی آسانسور مقصد خود را به آسانسور اعلام می‌کنند. سپس مانیتور به شما آسانسوری را که سریع‌تر می‌رسد نشان داده که شما با استفاده از آن می‌توانید به مقصد بروید
• افزایش انعطاف پذیری آسانسورها مطابق با نیازهای مسافران اعم از تماس اضطراری، سرویس VIP جهت جلوگیری از دسترسی سریع به یک آسانسور
حداکثر استفاده از فضای کف و امکانات طراحی کاملا واضح است که شما با نصب آسانسور دوقلو در ساختمان خود از امکانات یک آسانسور برای دو کابین استفاده می‌کنید. در واقع حداکثر استفاده را از امکانات آسانسور و به ویژه چاه آسانسور می‌برید. به همین علت امروزه وجود آسانسور دوقلو در ساختمان‌های بسیار مرتفع رواج یافته است. موضوع دیگری که درباره آسانسور دوقلو بسیار حائز اهمیت است کابین آسانسور پانوراما(فضای باز) آسانسور است. با توجه به جلوه خاص این آسانسور، افراد زیادی به دیدن آن علاقمند هستند. افزایش ظرفیت حمل و نقل مسافران در آسانسور دوقلو علاوه بر افزایش ظرفیت حمل و نقل، یک روش مدرن جهت افزایش ظرفیت انتقال تردد شفت‌های آسانسور وجود دارد. استفاده از این روش مدرن افزایش ظرفیت آسانسور در آسانسور دوقلو که برخی از شفت‌های آسانسور اعم از سیستم تهویه کابین آسانسور آزاد شوند.

بهبود مصرف انرژی

با توجه به اینکه آسانسور دوقلو مجهز به موتور گیرلسی است باعث بهبود مصرف انرژی می‌شود. زیرا سیستم موتور گیرلس مرغوب مجهز به درایوهای بازگرداننده برق هستند که به ایجاد انرژی تولید شده توسط موتور در حالت تولید(مد ژنراتوری) می‌‌پردازد. این انرژی برق به منبع تغذیه آسانسور باز می‌گردد. میزان مصرف برق در آسانسور دوقلو، باعث صرفه جویی 30 درصدی در مصرف برق نسبت به آسانسور دو طبقه روی هم می‌شود. با توجه به نقش آسانسور دوقلو در بهبود مصرف انرژی، این آسانسور دارای مزایای زیر نسبت به آسانسور معمولی است.
• کاهش ترانسفورماتورها و سیم کشی الکتریکی
• خروجی گرمایی کمتر از موتورخانه آسانسور که به علت نیروی کمتر مورد نیاز آسانسور دوقلو است
• کاهش هزینه تهویه هوا
• کاهش دیزل اضطراری ژنراتور ساختمان
• قابلیت پارک کردن و توقف یکی از کابین‌ها در صورت کم ترافیک بودن مسیر

جمع بندی

امروزه آسانسور دوقلو در برخی از کشورهای دنیا وجود دارد و شما با سفر به این کشورها می‎توانید از این آسانسور استفاده کنید. این کشورها شامل استرالیا، انگلستان، استرالیا، چین، کره جنوبی، آلمان و عربستان سعودی و روسیه هستند. البته این آسانسور فقط در ساختمان‌های نوساز و مدرن وجود دارد، به همین علت تعداد آن در حال افزایش است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *